Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1611
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Dotacje na zakładanie punktów przedszkolnych

Sobota, 27 października 2012, 0:37
Aktualizacja: 0:40
Autor: red.
Gmina Strzegom: Dotacje na zakładanie punktów przedszkolnych
W „Słonecznej Krainie” w Żółkiewce dzieci miło i pożytecznie spędzają czas
Fot. użyczone
Miejsc w przedszkolach brakuje, a zakładanie punktów przedszkolnych wydaje się być doskonałym pomysłem na rozwiązanie tego problemu.

W punkcie wychowania przedszkolnego zajęcia mogą być prowadzone w grupach nieprzekraczających dwadzieścioro pięcioro dzieci. Warunkiem jego prowadzenia jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzania placówki.

- Zgłoszenia można dokonać w każdym terminie i powinno ono zawierać projekt organizacji wychowania przedszkolnego, które ma być w punkcie realizowane, oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby, określenie odpowiednio typu i rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania, wskazanie miejsca prowadzenia placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających, możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jak również bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy oraz dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w placówce - wyjaśnia Roksana Chańko, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Konkretne wymagania związane są także z lokalem, w którym mieścić się będzie przedszkole. Powinien to być dom o co najmniej dwóch wyjściach na zewnątrz, który znajduje się na parterze. Jeżeli chodzi o jego powierzchnię, to dla grupy trzech do pięciu dzieci to minimum 16 m2. W przypadku większej ilości dzieci, lokal musi być większy. Minimalnie 2,5 m2 na jedno dziecko. Gdy formalności zostaną dopełnione, gmina dokona wpisu w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia i wyda zaświadczenie.

- Dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych i publicznych szkół udziela się na wniosek osoby prowadzącej złożony nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. O wysokości kwoty dotacji należnej na ucznia burmistrz informuje pisemnie osobę prowadzącą szkołę, przedszkole, zespół wychowania przedszkolnego, punkt przedszkolny do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji – mówi Roksana Chańko.

Dotacje są przekazywane w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkoły lub placówki. Dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.

W gminie Strzegom utworzone zostały trzy punkty przedszkolne – „Chatka Puchatka” w Rogoźnicy oraz niepubliczne: „Słoneczna Kraina” w Żółkiewce i „Tęcza” w Międzyrzeczu.

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Przed założeniem „Słonecznej Krainy” pracowałam w jednym z wrocławskich przedszkoli i to był moment przełomowy, kiedy poczułam, że chcę się temu poświęcić – mówi Iwona Iwanicka, szefowa placówki. Dzieci uczęszczające do „Słonecznej Krainy” korzystają z zajęć języka angielskiego i gimnastyki. Mają spotkania z logopedą oraz uczą się czytania metodą Ireny Majchrzak. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabawy ze zwierzętami.

Nabór do punktu prowadzimy przez cały rok, także zapraszamy wszystkich do zapisywania swoich pociech – zachęca Iwona Iwanicka. Już niebawem „Słoneczna Kraina” będzie miała swoją stronę internetową, na której zamieszczane będą wszystkie informacje na temat działalności punktu. „Tęcza” rozpocznie swą działalność w połowie października.

- Pracuję w dwóch szkołach podstawowych naszej gminy. Jestem nauczycielem, który w swoja pracę wkłada ogrom serca, dostrzega w uczniu człowieka, a w tym człowieku ucznia. Zarażam swoich wychowanków optymizmem, konsekwencją, pewnością siebie, spokojem i odwagą w działaniu. Kiedy sama zostałam matką i moje dzieci rozpoczęły edukacje przedszkolną, miałam możliwość rozeznania się w potrzebach edukacyjnych najmłodszych. Wtedy przyszło mi na myśl, aby w przyszłości podjąć się działania zmierzającego do założenia własnego przedszkola. W pięknej, malowniczej okolicy zakupiłam działkę i w krótkim czasie zbudowałam przestronny dom, od początku wychodząc z założenia, że jego część będzie przeznaczona na punkt przedszkolny – opowiada Anna Jańczak-Róg, założycielka „Tęczy”. Punkt przedszkolny wyposażony będzie w tablicę interaktywną i projektor oraz bezpieczny plac zabaw.

- Zatrudniając świetnych fachowców chcę zapewnić wychowankom bogatą ofertę edukacyjną - język angielski, muzykoterapię, zajęcia plastyczno-techniczne. Pracę z małymi dziećmi traktuje jako sztukę, która wymaga poświęcenia i pasji. Jedno i drugie mogę zaoferować swoim podopiecznym – mówi Anna Jańczak-Róg.

(Małgorzata Kus-Pożoga)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group