Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 550
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: Dożynki w Burkatowie

Niedziela, 2 września 2012, 3:39
Aktualizacja: 3:40
Autor: red.
Burkatów: Dożynki w Burkatowie
Fot. użyczone
W atmosferze radości i wdzięczności 2 września br. mieszkańcy gminy Świdnica będą mieli okazję do poczucia dumy z efektów własnej pracy. Doroczne Święto Plonów odbędzie się tym razem w Burkatowie.

- To najważniejsze wydarzenie kulturalne gminy. Po 2 latach organizacji dożynek w Krzyżowej, wracamy do gminnej tradycji przygotowań tego święta w siedzibie sołectwa – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Dożynki gminne to z pewnością najbardziej rozśpiewana i najbarwniejsza uroczystość organizowana corocznie w gminie Świdnica. W ich organizację angażują się pracownicy Urzędu Gminy, GOKSiR-u, Ochotnicze Straże Pożarne, mieszkańcy sołectwa Burkatów, osoby prywatne. Ogrom pracy włożony w przygotowanie Święta Plonów zwraca się jednak stukrotnie, w radosnych uśmiechach i szczęśliwych spojrzeniach rolników, których całoroczny trud zostaje u schyłku lata dostrzeżony i doceniony.

Dożynki to święto rolników, stąd też uroczystą mszą św. polową o godz. 13.00 dziękować będziemy za zebrane plony, a następnie korowodem zaprezentujemy 26 wieńców dożynkowych. W wielu przypadkach to prawdziwe dzieła sztuki ludowej, które można podziwiać jedynie podczas dożynek – dodaje wójt gminy.

Ale to nie jedyne atrakcje jakie mamy przygotowane dla naszych gości. Bogato przystrojone stragany, których będzie aż 22, każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców.

Dożynki to również barwna impreza plenerowa dla całej rodziny. Obrzęd dożynkowy i misterium chleba, staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, liczne konkursy z cennymi nagrodami RTV-AGD, Finał Turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na Wsi", występ Zespołu ROMA – to jedne z wielu atrakcji dla rodzin i gości, którzy zdecydują się spędzić pierwszą niedzielę września w Burkatowie.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będą konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan. Zebrani będą mogli podziwiać wystawę sprzętu rolniczego. Serdecznie zapraszamy, niedziela 2 września 2012 r. o g. 13.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group