Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1552
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piotrowice Świdnickie: Dożynki w gminie Jaworzyna Śląska

Poniedziałek, 3 września 2018, 13:55
Autor: red
Piotrowice Świdnickie: Dożynki w gminie Jaworzyna Śląska
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Tegoroczne Dożynki odbyły się 1 września w Piotrowicach Świdnickich. Społeczność tej wsi przygotowania rozpoczęła jednak znacznie wcześniej, tak by w dniu tego święta wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawili księża ks. Wiesław Ignatowicz i ks. dr Krzysztof Adamski.

Po odprawionej liturgii nastąpiło przekazanie bochenka dożynkowego chleba przez starostów dożynek, którymi byli Państwo Sylwia Zięba oraz Radosław Mentel. Bochen został złożony na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Grzegorza Grzegorzewicza i jego Zastępcy – Pana Marka Zawiszy. Gospodarz Gminy podziękował wszystkim rolnikom i działkowcom, za całoroczną pracą i trud, jaki w nią wkładają oraz podzielił chleb pieczony z tegorocznych zbiorów pośród uczestników Dożynek.

Tradycją dożynek gminnych jest prezentacja stoisk poszczególnych sołectw. Każda z wsi przygotowuje swoje stoisko. Pięknie i pomysłowo udekorowane stoły, a na nich potrawy przygotowane z tegorocznych plonów. Pośród wielu smakołyków, każdy mógł znaleźć cos dla siebie, zarówno do zjedzenia, jaki i do picia. Były m.in. pyszne pierogi, leczo, flaki, chleb ze smalcem i wiele innych pyszności. Nie zabrakło również różnorodnych ciast, win, miodów i nalewek przygotowanych z tegorocznych owoców. Przygotowane stosika, ich dekoracje a także potrawy oceniała międzynarodowa komisja konkursowa, z udziałem m.in. Zastępcy Burmistrza Pana Marka Zawiszy oraz przedstawicieli gości z partnerskiej gminy Pfeffenhausen.

Komisja nie miała łatwego zadania, w szczególności w zakresie wyboru najsmaczniejszych potraw, bowiem wszystkie były bardzo smaczne. Po długich naradach komisja zdecydowała, że najsmaczniejszą potrawą był pstrąg przygotowany przez wieś Bagieniec. W konkursie na najładniejsze stoisko zwyciężyło natomiast stoisko przygotowane przez sołectwo Stary Jaworów. Atrakcyjne nagrody, w postaci sprzętu AGD powędrowały nie tylko do zwycięzców, ale do wszystkich uczestników konkursów.

Niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorów. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zrezygnowano z cieszącego się dużą popularnością Turnieju Wsi. W zamian za to odbyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. „Sierotkami” w trakcie losowania byli znamienici goście, którzy odwiedzili naszą gminę z okazji Dożynek. Byli nimi szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Pan Michał Dworczyk, Wicewojewoda Dolnośląski Pan Kamil Zieliński oraz Poseł na Sejm Pan Wojciech Murdzek.

Dożynki nie mogą się obejść bez zabawy i występów artystycznych. W tym roku na scenie czas umilał występ „Jaworzynian” oraz „Akacjowe Śpiewule” z gminy Marcnowice.

Imprezę dożynkową zakończyła trwająca do nocy zabawa taneczna.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group