Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożarzysko: Dożynki w Pożarzysku

Czwartek, 12 września 2019, 13:44
Autor: red
Pożarzysko: Dożynki w Pożarzysku
Fot. UM Żarów
Każdy, kto przyjechał na gminne dożynki do Pożarzyska mógł podziwiać pomysłowe dekoracje, które stanęły w wielu miejscach na terenie wsi.

Mieszkańcy Pożarzyska w przygotowanie wszystkich ozdób włożyli dużo wysiłku i zaangażowania. Gminne dożynki w niedzielę, 8 września rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dziękczynną w kościele p.w. św. Józefa w Pożarzysku, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw.

– Każdego roku rozpoczynamy dożynki od mszy św. To piękny zwyczaj staropolski, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Dożynki, tak jak Eucharystia, są przede wszystkim czasem dziękczynienia. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, ale dziękujemy również Wam – rolnikom za wysiłek i pracę na roli – mówił podczas mszy świętej ksiądz Mariusz Walas.

Po nabożeństwie wszystkich zgromadzonych gości przywitali starostowie tegorocznych dożynek Elżbieta Mnich oraz Krzysztof Stańczyk, którzy przekazali na ręce burmistrza Leszka Michalaka chleb wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielił się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.

– Każdy mieszkaniec wsi doskonale wie, jak ważnym świętem są Dożynki. To moment, w którym rolnicy mogą podziękować Bogu za swoje plony, a pozostali rolnikom za trud ich pracy. Jesteśmy tu żeby Państwu podziękować – wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, pszczelarzom. Pracujecie Państwo na to, żeby nam wszystkim tych owoców ziemi nie zabrakło. Dziękuję wszystkim sołtysom, Radom Sołeckim oraz każdemu, kto w jakikolwiek sposób włączył się w przygotowanie tegorocznych dożynek – dziękował rolnikom burmistrz Leszek Michalak.

Tradycyjnie już zachwyciły kramiki bogate w lokalne produkty, piękne stroje ludowe, pokaźne wieńce dożynkowe i wspaniałe bochny chleba, które są symbolem zebranych plonów i rolniczego trudu. Wzdłuż całej wioski nie sposób było nie zauważyć przepięknych dekoracji dożynkowych. Pomysłowe ozdoby oraz niebanalne witacze, w większości wykonane ze snopków słomy, czekały na przybyłych gości i zapraszały do wspólnego biesiadowania.

Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie podziękował wszystkim zaangażowanym sołectwom składając na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania i symboliczne bony.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group