Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lutomia Dolna: Droga do wolności w opowieści seniorów

Środa, 8 listopada 2017, 13:49
Autor: red
Lutomia Dolna: Droga do wolności w opowieści seniorów
Fot. Gmina Świdnica
Jak wyglądała droga Polaków do wolności? Żywą lekcję historii, opowiedzianą przez pensjonariuszy DPS „Marconi” w Świdnicy mogli wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Lutomi Dolnej.

To już szóste spotkanie uczniów z seniorami. Historia opowiedziana przez seniorów uświadomiła nam, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy – mówili uczniowie. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Z tej okazji uczniowie SP w Lutomi Dolnej, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodziszczu i Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy przedstawili podopiecznym DPS montaż słowno-muzyczny „Dzień Niepodległości”, pod kierunkiem pedagoga szkolnego Violetty Jędrasiewicz i bibliotekarza Grażyna Górniak. Swój wkład w spotkanie z seniorami włożyły również Ewa Tyszkiewicz i Irena Maj. Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodziszczu - Zbigniew Janus, który po przywitaniu mieszkańców DPS, zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu zapomnianych mogił żołnierzy w naszej okolicy. Zadeklarował pomoc wolontariuszy przy porządkowaniu tych mogił.

Uczniowie zaprezentowali nie tylko pieśni, ale również recytowali wiersze i przedstawili losy Polski w drodze do niepodległości. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Galowy strój, czerwone aksamitki i własnoręcznie wykonane biało-czerwone serduszka dodatkowo nadały imprezie patriotycznego charakteru. Opowieści byłych partyzantów AK były żywą lekcją historii dla uczniów. Uczniowie z uwagą słuchali relacji wojennych. Chcą się jeszcze zapoznać ze wspomnieniami pana Janka, który jako piętnastoletni chłopak walczył w Armii Krajowej. - podkreślały Violetta Jędrasiewicz i Grażyna Górniak koordynatorki spotkania.Wymiana doświadczeń międzypokoleniowych uwrażliwia uczniów na potrzeby ludzi starszych, m.in. potrzebę mówienia i słuchania . Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Zanikają rodziny wielopokoleniowe. Seniorzy nadal są „skarbnicą wiedzy i mądrości, dlatego warto organizować spotkania młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, przekazywać pasje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group