Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Duet organowy z Niemiec i Kolumbii zagra w Świdnicy

Niedziela, 14 lipca 2013, 11:34
Aktualizacja: 13:39
Autor: red.
Świdnica: Duet organowy z Niemiec i Kolumbii zagra w Świdnicy
Fot. użyczone
W piątek, 19 lipca 2013 roku o godzinie 19.00 odbędzie się w Świdnicy koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit. Tym razem będzie można usłyszeć duet organistów z Niemiec i Kolumbii: Leydi Katheryne Ramírez López i Florian Knüpfer. Ten sam duet wystąpi dzień później, 20 lipca w sobotę we wrocławskim Kościele Uniwersyteckim.

Koncert rozpocznie się monumentalnym dziełem J.S. Bacha Preludium Es-dur, które jest pełnym numerologicznej symboliki hołdem do Trójcy Świętej. Oprócz muzyki Bacha pojawi się po raz pierwszy na naszych koncertach muzyka organowa Oliviera Messiaena, francuskiego kompozytora zwanego mistykiem i teologiem muzyki. Jego utwór Le Dieu Caché (Bóg ukryty) wykorzystuje najpiękniejszą zdaniem Messiaena muzykę przyrody: śpiew ptaków. Jest to hołd oddany Stworzycielowi, który pozostaje ukryty w Najświętszym Sakramencie. Nikt nie może oglądać blasku Chwały Bożej dlatego Stwórca skrył się pod welonem Najświętszego Sakramentu. Te słowa Tomasza z Kempie były inspiracją dla kompozytora. Cały koncert zamknie jedno z najpotężniejszych dzieł w muzyce organowej: Fantazja Ad nos F. Liszta. Półgodzinny utwór napisany na podstawie jednej krótkiej melodii.

Florian Klaus Knupfer urodził się 18 października 1987 roku w Aalen (Niemcy). Jest studentem Hochschule für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie - specjalności Muzyka Kościelna (klasa organów prof. Bernharda Haasa) oraz Edukacja Muzyczna. Studiuje także Fizykę na Uniwersytecie Vaihingen. W latach 2008-2012 pracował jako organista i dyrygent chóru w kościele Marienwallfahrtkirche Aalen Unterkochen. W tym czasie wielokrotnie dyrygował wykonaniami swoich utworów chóralnych. Jest stypendystą programów Europejskiego Forum Chóralnego Młodych Kompozytorów w Ochsenhausen oraz Deutschlandsstipendium. Uczestniczył w wymianie studenckiej w ramach programu DAAD ?go east!" w Moskwie, studiował także na Syberii, na Politechnice w Irkucku. Od 2012 roku jest dyrektorem Szkoły
Muzycznej w Obertürkheim (Stuttgart, Niemcy), gdzie razem ze swoją żoną Leydi Katheryne Ramirez Lopez uczy gry na organach i fortepianie.

Leydi-Katheryne Ramírez López urodziła się 18. Lipca 1982 roku w Duitamie (Kolumbia). W roku 1998 zakończyła naukę w ?Colegio Boyacá" w Tunja, uzyskując tytuł "Najlepszego Absolwenta Roku". Jest także absolwentką Uniwersytetu w Bogocie (specjalności : Fortepian i Kompozycja), gdzie otrzymała nagrodę ?Summa cum Laude" (2005), Konserwatorium w Tulonie - Diplôme d'Études Musicales Orgue oraz Pierwszą Nagrodę ?Perfectionnement Orgue" (2008 i 2009, klasa prof. Pascal Marsault). W roku 2012 otrzymała tytuł ?Master Orgel" w Musikhochschule w Stuttgarcie (prof. Jürgen Essl). Obecnie kontynuuje studia w tej uczelni na wydziale muzyki kościelnej, oraz w klasie klawesynu prof. Jona Laukvika. Jest laureatką konkursów pianistycznych; m.in. II Nagrody na Konkursie Bachowskim oraz Nagrody ?Leyva-Durán" na Konkursie Chopinowskim w Kolumbii (1999), brała udział w kursach mistrzowskich takich profesorów jak: Olivier Latry, Susan Landale, Michel Bouvard, Louis Robillard, Lionel Rogg, Marie - Claire Alain. W roku 2011 nagrała płytę ?Cita con el Órgano" wraz z Pascalem
Marsault i Christianem Schmittem.

Serdecznie zapraszamy

Program koncertów:

J.S. BACH (1685-1750)
Es-Dur Präludium und Fuge

O. MESSIAEN (1908-1992)
Du livre du Saint Sacrement- III Le Dieu Caché

J.S. BACH
Ricercare a 6

F. LISZT (1811-1886)
Ad nos, ad salutarem undam.
Fantasie und Fuge über den Choral der Wiedertäufer aus Giacomo Meyerbeers
Oper "Le Prophčte"

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group