Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 552
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Duże zainteresowanie

Czwartek, 30 stycznia 2020, 7:16
Autor: red
Świdnica: Duże zainteresowanie
Fot. UM Świdnica
Ponad 2 tysiące osób złożyło wstępną deklarację udziału w projekcie modernizacji systemów grzewczych na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej, tylko w samej Świdnicy zainteresowanych przyznaniem dofinansowania na ten cel jest już 615 osób.

Obecnie przygotowywane są procedury zarządzania największym projektem dotyczącym walki z tzw. niską emisją, którego liderem jest miasto Świdnica. Zadanie pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” realizowane będzie w 15 gminach naszego regionu. Rekomendowana kwota dofinansowania wynosi 16 840 999 zł, natomiast całkowita wartość zadania to 24 212 601 zł.

Przypomnijmy, że dzięki temu zadaniu w naszym regionie zmodernizowanych zostanie nie mniej niż 637 wysokoemisyjnych źródeł ciepła. W ramach przedsięwzięcia możliwe będzie podłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż instalacji wykorzystującej odnawialne źródła ciepła, a także montaż kotłów spalających biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe, ogrzewanie elektryczne (pod warunkiem montażu OZE) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. Przewiduje się, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać grant w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Przygotowania do projektu trwały dwa lata, trzeba było bowiem przeprowadzić ankiety i znaleźć chętnych, którzy w oparciu o merytoryczne wsparcie swoich gmin i finansowe z Unii Europejskiej, zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania.

Gminy biorące udział w projekcie to: Boguszów-Gorce, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, Miejska Nowa Ruda, Strzegom, Świebodzice, Gmina Świdnica, Walim, Miasto Wałbrzych i Żarów.

Na początku drugiego kwartału tego roku w każdym z miast biorącym udział w przedsięwzięciu uruchomione zostaną punkty konsultacyjne dla tych mieszkańców, którzy wcześniej wyrazili chęć uczestnictwa w programie oraz pozostałych osób, które będą chciały złożyć wniosek o dofinansowanie. Szczegółowe informacje dostępne będą także na stronie internetowej dotyczącej projektu.

Zainteresowanych świdniczan prosimy o kontakt z pracownikami Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pod nr tel. 74/856 28 80.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group