Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 661
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dwa dni bujania w obłokach

Wtorek, 22 sierpnia 2017, 7:53
Aktualizacja: 10:54
Autor: red
Świebodzice: Dwa dni bujania w obłokach
Fot. UM Świebodzice
To była chyba najbardziej udana i obfita w atrakcje edycja. VI Piknik Lotniczy, który odbył się na lotnisku w Świebodzicach, za nami.

Pogoda dopisała, odwiedziły nas tłumy mieszkańców Dolnego Śląska, by podziwiać wspaniałe samoloty, szybowce, kunszt skoczków spadochronowych, zabytkowe pojazdy. Przez dwa dni Gminne Lotnisko w Świebodzicach było jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie.

Wydarzenie ściąga z odległych zakątków regionu i województwa miłośników lotnictwa i nie tylko. W tym roku, oprócz obowiązkach pokazów lotniczych, wystawy sprzętu lotniczego i militarnego, mieliśmy wiele zupełnie nowych atrakcji.

W sobotę odbył się I Zlot Pojazdów Zabytkowych, którego współorganizatorem był pasjonat motoryzacji Sławomir Litwin. Na lotnisku zaparkowało ponad 50 wspaniałych maszyn, od rodzimych produkcji typu Fiat 126 p czy Warszawa, po klasyki światowej motoryzacji, takie jak Volvo czy amerykański Lincoln. Pięknie utrzymane auta można było obejrzeć dokładnie, a nawet usiąść za kierownicą.

W jednym z hangarów udostępniono szybowce, tu także każdy mógł zasiąść za sterami i poczuć się jak prawdziwy pilot. Dla najmłodszych było mnóstwo atrakcji naziemnych: strefa zabaw, dmuchańce, puszczanie baniek, pokaz sprzętu ratowniczego PSP, tresura psów.

Obserwowaliśmy widowiskowe pokazy pilotów, m. in. policyjnego śmigłowca MI-2. Przyleciał do nas także Puszczyk, śmigłowiec z wojskowej bazy w Dęblinie.

W niedzielę kolejna porcja atrakcji –symulator lotów, na którym można było spróbować trudnej sztuki pilotowania, a także refleksomierz; stanowisko modelarskie i „rakietowe” Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej– tu można było dowiedzieć się wszystkiego o budowie rakiet, odbył się także spektakularny pokaz wystrzeliwania ich w przestworza. Drugiego dnia odbyły się Zawody Spadochronowe o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza w wykonaniu najlepszych polskich skoczków spadochronowych. Wszystkich odwiedzających tego dnia lotnisko w Świebodzicach spotkała dodatkowa, nieprzewidziana niespodzianka – na Pikniku Lotniczym pojawił się Zbigniew Zamachowski, goszczący w pobliskim Książu na Festiwalu Enssamble. Znany aktor usłyszał o naszej imprezie i przyjechał specjalnie, by odbyć przelot samolotem.

Podczas trwania pikniku można było zajrzeć do namiotu promocyjnego Gminy Świebodzice, z którego nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Rozdawano tu naklejki, balony, materiały promocyjne, gadżety; członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej malowali buźki najmłodszym, a harcerze ze Szczepu IMAGO organizowali dla nich wesołe gry i zabawy.
- Dziękuję za dwa dni wspaniałej zabawy, podczas której mogliśmy wspólnie, rodzinnie i z pewnością bardzo ciekawie, spędzić ten lotniczy weekend – podsumowuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy zorganizowaniu pikniku, myślę, że atrakcji było naprawdę dużo i nasz piknik w pełni zasłużył na miano najbardziej odlotowej imprezy w regionie.

Organizatorami Pikniku Lotniczego byli: Burmistrz Miasta Świebodzice i Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach.

Wyniki konkursów, organizowanych podczas pikniku

I Zlot Pojazdów Zabytkowych:

Najpiękniejszy pojazd:

I miejsce - Żuk Strzegom, firma wykonując instalacje gazowe

II miejsce Mercedes 107 - Paweł Osika, Boguszów Gorce

III miejsce Lincoln - Łukasz Górecki, Wrocław

Zawody Spadochronowe o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice

Spadochrony szybkie

I miejsce - Jacek Huszcza, Wrocław Racibórz
II miejsce - Radosław Sapieja, Wrocław
III miejsce - Michał Stefankiewicz Jelenia Góra

Spadochrony wolnomotorne

I miejsce - Józef Marczyński Wrocław

II miejsce - Bartosz Miara Leszno

III miejsce - Wojciech Broński Bogdaszowice

Dyplomy dla członków Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach za zaangażowanie w przygotowanie Pikniku Lotniczego:

Grzegorz Glegoła – Prezes TLŚ, Ireneusz Rydzewski, Mateusz Nawrocki, Grzegorz Raźniewski, Fabrizio Bosetti, Sławomir Ignatowicz, Krzysztof Pióro, Dariusz Błaszczyk, Stanisław Wąsala, Krzysztof Bęben, Jerzy Siatkowski, Katarzyna i Janusz Rymar, Alicja i Krzysztof Małyczak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group