Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 821
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dwa powiaty, jedna idea

Czwartek, 3 listopada 2011, 11:43
Aktualizacja: 17:51
Autor: Starostwo Powiatowe
Świdnica: Dwa powiaty, jedna idea
Fot. użyczone
Dwa powiaty jedna idea.Te słowa najlepiej oddają to, co od dekady łączy oddalone od siebie o ponad 760 km regiony z Polski i Niemiec. Przyjaźń, partnerstwo, współpraca ponad podziałami i bez względu na odległość – wszystko to sprawia, że trwająca już 10 lat współpraca między powiatami: Świdnickim i Bergstrasse jest i będzie kontynuowana. W miniony weekend w Heppenheim uroczyście świętowano 10 rocznicę podpisania umowy o partnerskiej współpracy.

Uroczystości rozpoczęły się od spotkania przygotowanego przez działające w Bergstrasse Stowarzyszenie Brücke/Most, które od 10 lat propaguje idee współpracy i partnerstwa między zwykłymi mieszkańcami obu powiatów. Były przemówienia, podziękowania i prezentacja multimedialna, obrazująca ostatnią wizytę delegacji z Bergstrasse w Polsce w maju br., kiedy to świętowano 10-lecie współpracy partnerskiej w Świdnicy i Krzyżowej.

Sobotnie uroczystości zaplanowano w Sali Książęcej na Dworze Mogunckim w stolicy Powiatu Bergstrasse – Heppenheim, gdzie głównym punktem programu było symboliczne odnowienie umowy o partnerskiej współpracy powiatów: Świdnickiego i Bergstrasse. Podpisali je starostowie: świdnicki – Zygmunt Worsa oraz bergstrasse – Matthias Wilkes oraz przewodniczący obu rad: Krzysztof Sołtys z Rady Powiatu Świdnickiego oraz Werner Breitwieser z Rady Powiatu Bergstrasse.

Był to również doskonały moment na wspomnienia i podsumowanie dotychczasowej współpracy. A wszystko zaczęło się od zwykłej pomyłki. Pierwotnie to powiat kłodzki miał współpracować z Bergstrasse, ale tak los pokierował wydarzeniami sprzed 10 lat, że to właśnie nasz powiat nawiązał pierwsze kontakty z tym malowniczym regionem Landu Hesja.

- Pamiętam, jak 10 lat temu, jeszcze jako radny Rady Powiatu Świdnickiego pierwszej kadencji, zupełnie przez przypadek otrzymałem kontakt do powiatu w Niemczech, który szukał partnera w Polsce. Udało nam się zorganizować pierwsze spotkanie w Niemczech i doskonale pamiętam wrażenia, jakie po nim pozostały. Mówiliście, że jesteśmy świetnym Powiatem i nawet nasz starosta (był nim wtedy Wojciech Murdzek) mówi po niemiecku. I tak się wszystko zaczęło. – wspominał starosta Zygmunt Worsa, dzięki któremu kontakt do Bergstrasse trafił przez Powiat Kłodzki i ówczesnego wicestarostę Zbigniewa Bartnika do Powiatu Świdnickiego.

Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Pierwszą umowę o współpracy partnerskiej podpisali ówczesny starosta świdnicki Wojciech Murdzek i starosta z Bergstrasse Norbert Hofmann w październiku 2001 r. w Niemczech. Niecały rok później, w kwietniu 2002 r., umowę o współpracy podpisano także w naszym powiecie, podczas uroczystości w Krzyżowej. Zaraz potem Niemcy zawiązali Stowarzyszenie Brücke/Most propagujące idee współpracy. Jego przewodniczącym został Werner Breitwieser, który jest także od wielu lat Przewodniczącym Rady Powiatu Bergstrasse. Idąc za dobrym przykładem, podobne stowarzyszenie powstało w naszym powiecie, a na jego czele stanął wiceprzewodniczący minionej kadencji, obecnie Radny Rady Powiatu Władysław Gołębiowski. W obu stowarzyszeniach mocno udzielają się zwykli mieszkańcy.

- Są wśród nas ludzie o różnych poglądach politycznych, różnych profesji i w różnym wieku. Za najbardziej wartościowy efekt naszych wieloletnich kontaktów uważam to, że potrafimy już rozmawiać otwarcie o naszej trudnej przecież historii, o naszych wadach i zaletach. Te wzajemne wysiłki tworzą nową, pozytywną historię i pokazują następnym pokoleniom sposób na właściwe relacje polsko-niemieckie i korzyści z tego płynące. – mówił Władysław Gołębiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Most.

O przyjaźni i dobrych relacjach mówili także gospodarze uroczystości z Niemiec.

- O partnerach z Powiatu Świdnickiego od początku mówimy – przyjaciele. Bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są nasze stosunki. Dążymy do możliwie szerokiego propagowania partnerstwa w naszych powiatach. Chcemy, aby poznawało się jak najwięcej osób z Niemiec i Polski, z Bergstrasse i ze Świdnicy, bo na takich fundamentach opiera się prawdziwa współpraca i stanowi gwarancję jej kontynuacji. – mówił niemiecki starosta Matthias Wilkes.

- Nasze partnerstwo ma już 10 lat i sprawdziło się w wielu kontaktach, wymianach kulturalnych i imprezach sportowych. To, co jest już za nami, tworzy teraz solidny fundament, na którym będziemy mogli dalej wspólnie budować mosty przyjaźni i zrozumienia pomiędzy naszymi narodami. – podkreślał przewodniczący Rady Powiatu Bergstrasse Werner Breitwieser.

W tak ważnym, jubileuszowym dniu wśród gości z Polski nie mogło zabraknąć starosty Zygmunta Worsy, wicestarosty Alicji Synowskiej, członka zarządu Sabiny Cebuli oraz wspomnianego już pioniera partnerstwa: prezydenta Wojciecha Murdzka. W skład oficjalnej delegacji weszli także burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta, wójt Gminy Dobromierz – Jerzy Ulbin, zastępca wójta gminy wiejskiej Świdnica Zbigniew Kanicki, radni Rady Powiatu Świdnickiego z przewodniczącym Krzysztofem Sołtysem i wiceprzewodniczącymi: Markiem Zywerem oraz Januszem Zielińskim, członkowie Stowarzyszenia Most z Polski z przewodniczącym Władysławem Gołębiowskim, który jest także radnym Rady Powiatu oraz przedstawiciele biznesu: Janusz Szostak i Edward Szywała, a także Rafał Borkowski – dyrektor Fundacji Krzyżowa i artyści: muzyk Paweł Sierakowski z zespołu Zero Procent i świdnicka malarka Kama Karst.

Ta ostatnia przygotowała wyjątkowy wernisaż prac malarskich oraz specjalnie wykonanych na uroczystość, unikatowych rzeźb z tektury, które zachwyciły zwiedzających wystawę gości z Polski i Niemiec. Zachwyciła także odśpiewana w języku polskim pieśń do Matki Bożej Częstochowskiej pt. „Czarna Madonno”, wykonana przez chór męski z Wald-Michelbach.

Ciekawym akcentem muzycznym była także przygotowana przez zespół Zero Procent prezentacja multimedialna, która stanowiła przegląd najlepszych utworów z repertuaru „Zarasów”. Był to również doskonały moment do promocji nowej płyty, która pojawi się w sprzedaży już w listopadzie br. Niemiecki starosta po obejrzeniu prezentacji obiecał, że zorganizuje koncert zespołu Zero Procent w Powiecie Bergstrasse.

Niedzielne obchody zakończyła Msza Święta w Kościele St. Peter w Heppenheim oraz wizyta polskiej delegacji w galerii malarskiej niemieckiej artystki Gerdi Gutperle.

(Monika Żmijewska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group