Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Imbramowice: Dworzec jak nowy

Sobota, 27 lutego 2021, 11:53
Autor: red
Imbramowice: Dworzec jak nowy
Fot. UM Żarów
Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego Imbramowice.

Projekt został zrealizowany przy udziale Funduszy Europejskich i środków krajowych. Dzięki inwestycji podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego, bardziej funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiektu. Dworzec został wyposażony w proekologiczne rozwiązania. Jest komfortowo i bezpiecznie.
– Od dzisiaj dworzec w Imbramowicach zachęca podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej. Ze wsparciem Funduszy Europejskich oraz środków krajowych powstał spójny architektonicznie, nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowa dworca poprawi komfort i standard obsługi podróżnych. To już kolejny dworzec na Dolnym Śląsku oddany do użytkowania w ostatnim czasie – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Budynek dworca i jego otoczenie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznakowanie w alfabecie Braillea oraz mapy dotykowe. Z myślą o osobach niedosłyszących pojawiła się w budynku pętla indukcyjna. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano też toalety.

Dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Zawdzięcza go nowej elewacji oraz przeszklonej fasadzie. Budynek zyskał również dodatkową kondygnację z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne. W obiekcie wymieniono też instalacje oraz okna, drzwi, konstrukcję i poszycie dachu.

Dworzec stał się również bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Zamontowano w nim nowe, energooszczędne oświetlenie z automatyka sterującą. Ekologiczne będzie również ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Nadzór nad wszystkimi urządzeniami i systemami na dworcu zapewni BMS (Building Management System), który także przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Na nowo zagospodarowano teren przed dworcem. Obiekt zyskał dodatkowe zewnętrzne oświetlenie. W sąsiedztwie budynku zamontowano wiatę rowerową, ławki i kosze na śmieci. Uporządkowano także zieleń. Przed dworcem wytyczono również miejsca postojowe dla samochodów.

Inwestycja była realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całego projektu wynosi 122,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 83,85 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group