Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Dworzec w Żarowie zostanie wyremontowany

Środa, 22 marca 2017, 15:08
Autor: red
Żarów: Dworzec w Żarowie zostanie wyremontowany
Fot. UM Żarów
Prawdopodobnie już niebawem ruszy remont budynku dworca kolejowego w Żarowie.

To od wielu lat długo oczekiwana inwestycja, tym bardziej, że budynek notorycznie niszczony i dewastowany nie jest dobrą wizytówką miasta.

Od wielu lat straszy swoim wyglądem, a przejście podziemne, które dla mieszkańców miasta stanowi łącznik między osiedlem a ulicą Dworcową często zalane jest przez wodę. Wkrótce jednak cały obiekt dworca kolejowego ma odzyskać utracony blask. Został już przez PKP SA - właściciela budynku dworca kolejowego w Żarowie - ogłoszony przetarg na jego kompletną przebudowę. Termin składania ofert mija dzisiaj, 17 marca. - Jeszcze pod koniec 2015 roku zarząd PKP podpisał list intencyjny, w którym zobowiązał się do wspólnej realizacji projektu przebudowy dworca kolejowego w Żarowie. To był pierwszy tak konkretny krok w sprawie realizacji tej inwestycji. Na mocy podpisanego listu intencyjnego zapadła deklaracja, że PKP zobowiąże się do modernizacji dworca kolejowego i dostosowania budynku do obowiązujących przepisów oraz standardów europejskich. Dziś widzimy pierwsze tego efekty. To bardzo ważny i potrzebny projekt i co ważne nie będzie finansowany ze środków budżetu gminy Żarów, która nie jest właścicielem tego budynku. Co więcej, pierwsza część całego przedsięwzięcia została już zrealizowana. Zmodernizowano już sieć trakcyjną na szlaku Żarów-Imbramowice oraz przebudowano peron w Imbramowicach. Teraz przyszedł czas na remont budynku dworca kolejowego w Żarowie, a w następnej kolejności przebudowę przejścia podziemnego - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Gruntowny remont ma przywrócić historyczny wygląd budynku. W jego ramach przewidziano także wprowadzenie obsługi pasażerów, a także otwarcie izby historycznej dworca.
- Budynek składa się z trzech części, połączonych na poziomie parteru. Segment wschodni, wyłączony z użytkowania, pełnił funkcję poczekalni dla podróżnych z kasami. W części środkowej zlokalizowane są pomieszczenia zawiadowcy ruchu oraz pomieszczenia techniczne służące do obsługi linii kolejowej. Segment zachodni pełni wyłącznie funkcję mieszkalną. Roboty budowlane obejmować będą cały budynek dworca z zachowaniem jego formy zewnętrznej przy zmianie układu funkcjonalnego wewnątrz. Zostanie przywrócona obsługa pasażerów w części wschodniej, z wejściem od strony północnej. Pojawią się biuro obsługi klienta i toalety. W części dawnego holu dworca przewidziano Izbę Historyczną. W części zachodniej zachowane zostaną mieszkania.

Remontowi zostanie poddana elewacja - zgodnie z zaleceniami zostanie odtworzony jej historyczny wygląd. Ponadto przewidziano budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowę schodów zewnętrznych i wymianę nawierzchni na placu przydworcowym - czytamy na stronie internetowej rynek-kolejowy.pl

Pierwsze prace rozpocząć się mają tuż po wyłonieniu wykonawcy remontu. Zamówienie ma zostać zrealizowane w terminie od 46 do 51 tygodni od podpisania umowy. Następnie wykonawca będzie świadczyć usługi w zakresie serwisu i konserwacji w okresie gwarancji, czyli 60 miesięcy od odbioru końcowego. Remont ma zakończyć się na początku 2018 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group