Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 989
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dwudziestojednolatek odpowie za uprowadzenie małoletniej i paserstwo

Środa, 19 listopada 2014, 10:13
Aktualizacja: 13:00
Autor: red.
Prokurator Rejonowy w Dzierżoniowie skierował akt oskarżenia przeciwko obecnie 21–letniemu Piotrowi M., zarzucając mu, że w lipcu 2012r. w Dzierżoniowie, działając wspólnie i w porozumieniu z nieletnim Aleksandrem P. (wówczas lat 16) uprowadził jego 13–letnią dziewczynę. Piotra M. oskarżono także o przyjęcie od 13–latki pieniędzy kwocie 10.000 zł, które ta ukradła swoim rodzicom.

Z ustaleń śledztwa wynika, że 13-letnia Julia postanowiła uciec z domu i wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem Aleksandrem, wyjechać za granicę. W całym przedsięwzięciu pomagał im 19-letni wtedy oskarżony. W dniu 5 lipca 2012r. nastolatka w tajemnicy wyjechała z mężczyznami do Wrocławia, wcześniej zabierając z domu pieniądze w kwocie 10.000 zł. Wszyscy troje mieli zamiar opuszczenia wkrótce kraju.

Rodzice dziewczyny o jej zaginięciu zawiadomili Policje, która wszczęła poszukiwania. Wtedy też Julia pod wpływem znajomych oskarżonego, u których zatrzymali się we Wrocławiu, postanowiła wrócić do domu razem ze swoim chłopakiem, który podobnie jak ona był niepełnoletni. Piotr M. wyjechał natomiast za granicę razem z przekazanymi przez dziewczynę pieniędzmi.

Piotr M. przez dwa lata był bezskutecznie poszukiwany przez Policję. W 2014r. prokurator zdecydował o poszukiwaniu go listem gończym. W tym celu został do Sądu skierowany wniosek o zastosowanie wobec Piotra M. aresztu poszukiwawczego. Informacje te dotarły do poszukiwanego, który dobrowolnie stawił się w sądzie, a następnie w prokuraturze, unikając w ten sposób aresztowania. Dopiero wtedy możliwe stało się sformułowanie aktu oskarżenia.

Oskarżony przyznał się do zarzuconych mu występków i oświadczył, że chce dobrowolnie poddać się karze. W związku z tym do aktu oskarżenia prokurator dołączył wniosek o skazanie Piotra M. bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu za oba przestępstwa kary łącznej roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz oddanie w okresie próby pod dozór kuratora sądowego.

Za uprowadzenie lub zatrzymanie osoby małoletniej poniżej lat 15 wbrew woli prawnego opiekuna grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Przyjęcie przedmiotów pochodzących z przestępstwa zagrożone jest natomiast karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie.

(Prokuratura Okręgowa w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group