Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dwunasta Gala Stypendialna Programu „zDolny Śląsk”

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 11:28
Aktualizacja: 11:28
Autor: red.
27 listopada o godzinie 14:00 w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się uroczyste wręczenie aktów stypendialnych laureatom XII edycji Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk” organizowanego przez Fundację Edukacji Międzynarodowej, a współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jednocześnie dyplomy otrzymają laureaci X edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Akty stypendialne wręczą członkowie Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień, której przewodniczy Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień po raz jedenasty wyróżniła stypendiami „zDolny Śląsk” aż 54 uczniów i absolwentów dolnośląskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Otrzymają oni roczne stypendia – w wysokości: 2000 zł (szkoły podstawowe), 2500 zł (gimnazja) i 3000 zł (szkoły ponadgimnazjalne), w 4 kategoriach - za osiągnięcia naukowe (28), sportowe (14), artystyczne (7) i za działalność społeczną (5). Lista laureatów dostępna jest na stronie www.zdolnyslask.fem.org.pl.

Stypendystów wybierano nie według rankingu średnich ocen, lecz oceniano "kandydatów z osobowością". Należą do nich uczniowie wytrwale pracujący nad rozwojem własnych talentów, ale i dostrzegający potrzeby innych, zaangażowani w działalność na rzecz lokalnych społeczności. Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie pracy na rzecz innych, organizatorzy konkursu utworzyli rok temu specjalną kategorię dla „społeczników”.
Na Gali Stypendialnej dyplomy odbierze też 7 laureatów X edycji Programu Stypendiów Pomostowych – ogólnopolskiego konkursu Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, którego dolnośląskim organizatorem jest również Fundacja Edukacji Międzynarodowej. Są to tegoroczni maturzyści, którzy wyróżnili się świetnymi wynikami na egzaminie dojrzałości, dostali się na studia dzienne, a pochodzą z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Każde stypendium pomostowe wynosi 5000 zł rocznie i w 25% jest dofinansowane ze środków programu „zDolny Śląsk”.

Stypendia finansowane są m.in. ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej z pieniędzy przekazanych przez osoby fizyczne w ramach 1% odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Historia Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk”
Konkurs Stypendialny „zDolny Śląsk” organizowany jest od 2002 roku – w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień – przez Fundację Edukacji Międzynarodowej, a finansowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i pieniędzy Fundacji zebranych z odpisów 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W dotychczasowych edycjach konkursu pomoc otrzymało już ponad 800 dolnośląskich uczniów. Na stypendia wydatkowano już 1 000 000 złotych. Stypendia pomagają laureatom w kontynuacji nauki, osiąganiu kolejnych sukcesów, stanowią bodziec do dalszego rozwoju i podbudowują wiarę we własne możliwości. Przykład stypendystów promieniuje na otoczenie i przyczynia się do budowania dolnośląskiego kapitału społecznego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group