Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 587
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Działania dolnośląskich policjantów skierowane przeciwko przestępczości karno–skarbowej…

Środa, 25 lutego 2015, 10:57
Aktualizacja: 12:59
Autor: red.
Dolny Śląsk: Działania dolnośląskich policjantów skierowane przeciwko przestępczości karno–skarbowej…
Fot. KWP
Policjanci z powiatów wałbrzyskiego, świdnickiego i bolesławieckiego realizując działania wymierzone w przestępczość karno–skarbową wyeliminowali z rynku kolejne kilkadziesiąt kilogramów tytoniu niewiadomego pochodzenia. Funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby podejrzane o posiadanie i handel nielegalnym tytoniem. Straty na szkodę Skarbu Państwa oszacowano na kwotę bisko 30 tysięcy złotych. Zatrzymanym w sprawach mężczyznom grozić może teraz kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Do pierwszego z zatrzymań doszło 23 lutego br. na terenie Wałbrzycha. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego ujawnili i zabezpieczyli w jednym z mieszkań blisko 15 kilogramów nielegalnego tytoniu. Z ustaleń, jakie posiadali wynikało, że 54-letni mieszkaniec Wałbrzycha może nie tylko przechowywać nielegalny towar, ale również nim handlować. Po wejściu do mieszkania podejrzanego przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Znaleziony podczas przeszukania tytoń, jako dowód w sprawie policjanci następnie przekazali następnie celnikom. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że uszczuplenie wpływów do Skarbu Państwa wynikające z tytułu niezapłaconej akcyzy sięgnęły kwoty ponad 21 tysięcy złotych.

Kolejny podejrzany o przestępstwa karno-skarbowe wpadł podczas kontroli drogowej na terenie powiatu świdnickiego. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy działając na terenie Dobromierza zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego Volkswagena. W trakcie sprawdzenia wnętrza auta okazało się, że 46 letni mieszkaniec Gminy Dobromierz przewozi 3 kilogramy krajanki tytoniowej bez znaków skarbowych akcyzy. W trakcie dalszych czynności w mieszkaniu mężczyzny policjanci znaleźli jeszcze 1,5 kilograma krajanki niewiadomego pochodzenia. Straty na szkodę Skarbu Państwa w tym przypadku oszacowano na kwotę, co najmniej kilku tysięcy złotych. Ujawniony tytoń został zabezpieczony przez funkcjonariuszy, a dalsze czynności wobec zatrzymanego mężczyzny prowadzone będą teraz przez Urząd Celny.

Następną tego typu realizację prowadzili funkcjonariusz­e Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Na podstawie posiadanych informacji policjanci podjęli obserwację, która potwierdziła, że na jednym z miejscowych targowisk prowadzony jest handel tytoniem bez polskich znaków akcyzowych. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali 65-latka w trakcie transakcji sprzedaży nielegalnego tytoniu. Mężczyzna ten posiadał towar spakowany w specjalne woreczki o różnej gramaturze. Łącznie policjanci zabezpieczyli 5 kilogramów tytoniu niewiadomego pochodzenia.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tych spraw, sprawdzają m.in. skąd pochodził zabezpieczony tytoń. Za czyny, o które są podejrzani mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem. W świetle kodeksu karno-skarbowego grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności, a także kary finansowe.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group