Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 844
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Działanie przez badanie

Piątek, 10 października 2014, 13:23
Aktualizacja: 13:34
Autor: red.
Gmina Świdnica: Działanie przez badanie
Fot. użyczone
Blisko 311 uczniów w grupie wiekowej I–III klasa skorzysta z bezpłatnych badań i profilaktyki stomatologicznej. To wszystko w ramach
Programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica. W tym roku budżetowym na ten cel zostanie przeznaczonych 37 tys. zł.

Od nowego roku szkolnego rozpoczęła się akcja wożenia uczniów na bezpłatne badania do gabinetu stomatologicznego DENTALIUM przy SP. im. M. Kopernika w Pszennie, która potrwa do grudnia tego roku. Przebadanych ma być 311 dzieci.

- Celem akcji jest ocena stanu zdrowia zębów uczniów. Od kiedy opieka stomatologiczna w szkole straciła rację bytu, trudno o tego typu,
jednoznaczną ocenę. Z informacji otrzymanych od lekarzy stomatologów wynika, że większość dzieci nie miała lakowanych zębów stałych, stąd
największa ilość środków finansowych przeznaczona będzie na pierwotne lakowanie zębów stałych. *Im więcej będzie podejmowanych takich akcji, tym lepsza będzie świadomość społeczna o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej i profilaktyka stomatologiczna. Oznaczać to będzie również mniej uciążliwą i kosztownąrównież walkę z próchnicą -
mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Niedopilnowane regularne wizyty u stomatologa oznaczają zazwyczaj
zniszczone próchnicą zęby i częste stany zapalne w obrębie przyzębia.
Zabiegani rodzice nie zawsze mają czas, by pójść z dzieckiem do
dentysty, kiedy tylko zauważą próchnicę w zębie. Zwłoka z odwiedzinami u
specjalisty oznacza większe szkody w szkliwie i w głębiej położonych
tkankach zęba.

- W naszym kraju pokutuje np. jeszcze ciągle mit, że zębów mlecznych się nie leczy. Jest to błędne rozumowanie. Na ponad 150 przebadanych uczniów, prawie 80 proc. ma zaawansowaną próchnicę, a niemal połowa - wady zgryzu. W profilaktyce stomatologicznej niezmierne ważne są regularne wizyty u stomatologa. Mały ubytek w uzębieniu nie oznacza bólu podczas leczenia, wręcz przeciwnie – tłumaczy lekarz stomatolog. - W całym tym procesie niezmiernie ważna jest rola rodziców, którzy otrzymują zalecenia pokontrolne, ale w większości przypadków nie realizują ich terminowo.

Otwarty w maju br. gabinet stomatologiczny przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie prowadzi do grudnia br. bezpłatne badania stomatologiczne dla uczniów klas I, II i III szkół podstawowych z terenu gminy Świdnica. Jak informuję lek. Stom. Jolanta Kowal, specjalista stomatologii dziecięcej dzieci chętnie biorą udział w badaniach.

- Przeprowadzamy kompleksowa ocenę stanu uzębienia, zabiegi profilaktyczne polegające na fluoryzacji i nauce właściwego odżywiania i złego szczotkowania na stan uzębienia. Po przeprowadzonym badaniu dziecko otrzymuje pisemną informację dla rodziców o stanie uzębienia i jakości higieny jamy ustnej, ewentualnej konieczności wizyty kontrolnej u ortodonty i logopedy – dodaje lek. stom. Jolanta Kowal.

- My już wiemy jak należy prawidłowo dbać o jamę ustną. Oprócz okrężnych ruchów przy szczotkowaniu zębów należy też czyścić język/– mówią dumnie Kacper i Piotr ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie, którzy w gabinecie stomatologicznym w Pszennie prezentowali jak prawidłowo szczotkować zęby.

W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe
ząbki”, którym objęto wszystkich uczniów klas pierwszych z gminnych placówek oświatowych. W 2014 roku na programy z zakresu ochrony zdrowia zostało zaplanowanych 45 tys. zł. z budżetu gminy.

Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie 2 gabinetu stomatologicznego, tym razem na terenie centrum oświatowego w Lutomi. Z
pewnością jest to dobra wiadomość nie tylko dla samych uczniów, ale i ich rodziców.

Od 3 lat na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym funkcjonuje prywatny gabinet stomatologiczny (pn-śr. 12.00-18.00, czw.-pt.
8.00-14.00). W ramach kontraktu z NFZ z jego usług mogą bezpłatnie korzystać m.in. uczniowie z centrum oświatowego w Witoszowie Dolnym.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group