Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1510
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Dziecięca poradnia neurologiczna i jaworzyńska poradnia ginekologiczna bez kontraktu

Piątek, 4 lutego 2011, 7:54
Aktualizacja: 7:56
Autor: red.
powiat świdnicki: Dziecięca poradnia neurologiczna i jaworzyńska poradnia ginekologiczna bez kontraktu
Utarczki z NFZ przyprawiają powiatowych włodarzy o ból głowy.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Trwa walka o zakontraktowanie świadczeń medycznych w dwóch ważnych poradniach specjalistycznych działających na terenie powiatu świdnickiego: jedynej w powiecie poradni neurologicznej dla dzieci działającej do tej pory w Świdnicy oraz jedynej na terenie gminy Jaworzyna Śląska poradni ginekologiczno–położniczej. Pismo z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu trafi dzisiaj na ręce dyrektor dolnośląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Problem z poradniami specjalistycznymi był już sygnalizowany na spotkaniu wicestarosty Alicji Synowskiej, która wraz z dyrektorem wydziału zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniewem Okarmusem odwiedziła dyrektor NFZ Wiolettę Niemiec 13 stycznia we Wrocławiu. Poproszono wtedy o ogłoszenie uzupełniających konkursów na niezakontraktowane poradnie (chodzi m.in. o poradnie tomografii komputerowej, reumatologiczną i okulistyczną działające w ramach SP ZOZ w Świdnicy czy jedyną w Strzegomiu poradnię chirurgii ogólnej). Podmioty odrzucone w pierwszym konkursie na finansowanie poradni mogły jeszcze raz złożyć oferty do konkursów, co uchroniło je przed likwidacją i pozwoliło na zapewnienie ciągłości w leczeniu pacjentów korzystających z pomocy pracujących tam specjalistów. Nierozwiązana pozostaje jednak sprawa dwóch niezakontraktowanych poradni w Świdnicy i Jaworzynie.

- Przygotowałam kolejne pismo do dyrektor NFZ, w którym poprosiłam o przyjrzenie się problemowi ponownego niezakontraktowania w ogłoszonych konkursach uzupełniających poradni neurologicznej dla dzieci, która jest jedyną taką poradnią funkcjonującą na terenie powiatu świdnickiego oraz jedynej funkcjonującej na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska poradni ginekologiczno-położniczej - mówi wicestarosta Alicja Synowska.

Do tej pory w Świdnicy poradnię neurologiczną dla dzieci prowadziła dr Alicja Czesak. Okazuje się, że jej oferta została odrzucona z powodu niespełnienia wymogów - z powodu braku pracy poradni w 4 godzinach popołudniowych.

- Zgodnie z informacją otrzymaną od pani doktor, poradnia neurologiczna dla dzieci pracuje w godzinach popołudniowych pięć razy w tygodniu w sumie przez siedem godzin - mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - Nie wiemy więc, z czego wynika powód odrzucenia tej oferty.

Brak kontraktu z tą poradnią spowodował, że już przez cały styczeń dzieci będące pod opieką neurologa nie mogły kontynuować bezpłatnego leczenia, a zapowiada się, że przerwa potrwa kolejny miesiąc. W tej sprawie interweniowali także rodzice chorych dzieci. Interwencje były także z powodu braku kontraktu na poradnię ginekologiczno-położniczą w Jaworzynie Śląskiej.

- Poradnia ta funkcjonowała w Samorządowej Przychodni Zdrowia nieprzerwanie od początku lat siedemdziesiątych. Pacjentki korzystały z usług lekarzy, do których miały zaufanie, nie były narażone na dojazdy, do czego zostaną zmuszone teraz. Jest to bardzo uciążliwe szczególnie dla kobiet w ciąży - niepokoi się wicestarosta Alicja Synowska.

Co ważne oferta Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej nie została w konkursie odrzucona, została przyjęta, ale niestety jej nie wybrano. - Mamy nadzieję, że fundusz ogłosi konkurs uzupełniający, aby działająca od trzydziestu pięciu lat w jaworzyńskiej przychodni poradnia mogła nadal istnieć i służyć pacjentkom z naszej gminy i jej okolic, będziemy robić wszystko, aby nie doszło do jej likwidacji - zapewnia przewodniczący Rady Powiatu w Świdnicy, Krzysztof Sołtys, który w tej sprawie rozmawiał dzisiaj z wicestarostą Alicją Synowską.

Oprócz problemu wspomnianych dwóch poradni, w piśmie skierowanym do dolnośląskiego oddziału NFZ, poruszono także kwestię nie podpisania umów z NZOZ Medicus w Żarowie na świadczenia z zakresu neurologii oraz ze Strzegomskim Centrum Medyczno-Diagnostycznym na prowadzenie poradni urologicznej. Poradnie te są również jedynymi poradniami, które funkcjonują na terenie tych gmin, a brak kontraktu na nie powoduje, że pacjenci będą musieli szukać pomocy w Świdnicy lub Świebodzicach i wyczekiwać niekiedy w wielomiesięcznych kolejkach na uzyskanie porady specjalistów.

- Dla przykładu podam, że średni czas oczekiwania do poradni neurologicznej według danych na dzień 31.12.2010 r. w Żarowie wynosił 36 dni, a liczba osób oczekujących na przyjęcia to 72 osoby. Natomiast średni czas oczekiwania na przyjęcie do poradni neurologicznej w Świdnicy wynosił 33 dni, a liczba oczekujących to 141 osób (średnia z 4 poradni działających w Świdnicy). Jest zastanawiające, dlaczego fundusz nie patrzy na geografię rozmieszczenia poszczególnych poradni, żeby ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń - mówi dyrektor Zbigniew Okarmus. Podobnie nie patrzono na geografię przyłączając Świebodzice do konkursu z Wałbrzychem, jednak tamta sytuacja została już wyjaśniona. Do dziś Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy ma czas na złożenie dokumentów konkursowych na nocną i świąteczną opiekę medyczną w całym powiecie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group