Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 596
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień bez k..., ch... i p...

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 17 grudnia 2010, 14:47
Aktualizacja: 21:58
Autor: KO
Jan
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Idę sobie, k..., patrzę, k..., a ten p... samochód cały, k..., w śniegu. Cały, k..., rozumiesz? Spóźniłem się do roboty, k... – opowiadał koledze zajście z jednego ranka w tym tygodniu trzydziestosześcioletni świdniczanin, Adam. Sporo przerywników w tej wypowiedzi, ale też historia wywoływała u mężczyzny duże wzburzenie. Dziś Adam powinien opowieść skrócić o wszystkie wykropkowane wyrazy – dziś bowiem Dzień bez Przekleństw.

Nietypowe święto pierwszy raz obchodzono w Polsce kilka lat temu. Czy potrzebnie? Zdania są podzielone. Językoznawcy na przykład mówią, że nie podoba im się ustanawianie jednego takiego dnia, bo wychodzi na to, że we wszystkie inne przeklinanie jest usprawiedliwione. Podobnie twierdzi Andrzej Protasiuk, były radny miejski, którego dziś spotkaliśmy na ul. Franciszkańskiej, gdzie prowadziliśmy sondę na temat przekleństw.

- Każdy dzień powinien być dniem bez przeklinania – mówi pan Andrzej. - Zwłaszcza, że w tej chwili często co drugie słowo jest taki „przecinek”. Mnie to razi szczególnie u młodych kobiet.

Ale sam pan Andrzej przyznaje, że zdarza mu się zakląć siarczyście. Szczególnie, kiedy chce mu się palić, a nie ma ku temu sposobności.

Przeklinanie rozładowuje emocje? Na to wygląda. Wszyscy, z którymi dziś rozmawialiśmy twierdzą, że klną, gdy są zdenerwowani. - Wczoraj użyłam przekleństwa w rozmowie z tatą, kiedy próbowałam mu coś wytłumaczyć i nie docierało – powiedziała nam młoda świdniczanka. - Zdenerwowałam się, użyłam „brzydkiego” słowa. I do taty dotarło!

Pan Jan prowadzi firmę budowlaną. I przyznaje, że zdarza mu się zakląć, jak go zdenerwują pracownicy. - Jak po piwku przychodzą – mówi. To rzeczywiście może być dla pracodawcy stresujące. Ale pan Jan znalazł metodę: kupił alkomat.

Uczniów stresują za to gorsze wyniki w nauce. - Zdarza nam się przekląć, jak dostaniemy złą ocenę – mówią Marek i Piotrek z Ekonomika. - Nie na lekcji oczywiście, ale po lekcjach tak.

Dziś chłopcy jeszcze nie mieli okazji kląć, bo złych ocen nie dostali. - Mieliśmy matematykę, religię i podstawy ekonomii – mówią. Od nas dowiedzieli się o Dniu bez Przekleństw.

- Lepiej się ugryźć w język, niż przeklinać – mówi z kolei Magda.

Jak lepiej wyrazić emocje - bez używania "brzydkich" słów? Zapraszamy do wypowiedzi w komentarzach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Wiesław 17-12-2010 15:24
Mój kolega majster zawsze gdy uderzy się np. młotkiem w palec to krzyczy: o mama mia! Czym wzbidza na zakładzie salwy śmiechu. Inni krzyczą: o k... mać!
~ 17-12-2010 15:59
a moja babcia mawiała "tajoj" :)
~używający języka 17-12-2010 16:52
doner vetter nohen mol-fafluhte hund. blać nastojaszcza
~ 17-12-2010 17:24
O k***a , to dzisiaj ???
~POlak 17-12-2010 17:57
Donald daje dobry przyklad jak pęknie mówic bez przecinków,chyba że ktoś go ogra w piłkę wtedy potrafi doj.... ale tak w ogóle to wpożo ziom.
~ 17-12-2010 20:08
tak samo madry pomysl jak dzien bez samochodu albo dzien bez papierosa :)
~clidii91 17-12-2010 21:20
hahaaha jaki żal...bez kitu nie da się nie kląć :P to podstawa!!
~ 17-12-2010 23:45
ja dziennie okolo 10 razy przeklinam, a zaczynam juz z samego rana jak patrze przez okno na ten zaj***y k*** snieg
~jaśko 18-12-2010 7:42
Autentyczny wykład prof Miodka: -///- Kiedy człowiek się potknie albo skaleczy woła 'O k***!'. To cudowne, lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynację, a na radości i satysfakcji kończąc. Przeciętny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np: 'Idę sobie stary przez ulicę, patrzę, a tam taka dupa, że o k***'. K*** może również wystepować w charakterze interpunktora czyli zwykłego przecinka np: 'Przychodzę k*** do niego, patrzę k***, a tam jego żona, no i się k*** wk***iłem no nie?'. Czasem k*** zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej np. 'Chodź tu k*** jedna!'. Używamy kurwy do charakteryzowania osób np. 'Nie jest k*** brzydka'; 'O k***, takiej k*** napewno nie pożyczę', czy jako przerwy na zastanowienie np: 'Czekaj, czy ja k*** lubię poziomki?'. Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej k***. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle i mówimy do siebie: 'Bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy'. Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste 'O k***!', które wyczerpuje sprawę. Gdyby Polakom zakazać k***, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrażać inaczej swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na gesty i migi. Doprowadziłoby to do nerwic, niezrozumien, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedną małą k***. Dziwi jednak jedno - dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu 'PSY', gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu k***), praktycznie nie słyszymy aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne k***. Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w nastepujący sposób: 'Na zachodzie zachmurzenie bedzie k*** umiarkowane, wiatr raczej k*** silny. Temperatura maksymalna ok. 2 st. Celsjusza, a wiec k***sko zimno k*** będzie. Ogólnie, to k*** jesień idzie'.
~ 18-12-2010 10:10
najlepiej tego wykladu wysluchac albo zobaczyc w tv, jak miodek pzreklina to mozna boki zrywac heheheh
~oświecony 18-12-2010 16:51
To juz wiem od kogo nauczył się senator Ludwiczuk z Wałbrzycha hehe,Zrozumiał opacznie pana Profesora Miodka.
~ 18-12-2010 19:32
Miodek nigdy nie wygłosił takiego wykładu :) A głupi dają wiarę :D hahah
~Pszenno xd 27-02-2011 15:57
Profesor miodek dał taki wykład i znajduje sie on na portalu ,,youtube''

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group