Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 716
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dzień patrona w Zespole Szkół

Niedziela, 13 listopada 2022, 9:32
Aktualizacja: 11:32
Autor: red
Strzegom: Dzień patrona w Zespole Szkół
Fot. UM Strzegom
W tym roku minęło 5 lat od uroczystego nadania patrona Technikum im. Księcia Bolka II w Strzegomiu.

Społeczność szkolna uczestniczyła w różnorodnych zajęciach i uroczystościach, które przybliżyły historyczną postać księcia Bolka II. Żyjący w XIV w. Bolko II Mały (Świdnicki) cieszył się uznaniem wielu znamienitych rodów europejskich. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście gry politycznej, administracji czy wojskowości. Nie bez przyczyny uznawany jest za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę. Bolko II Mały był postacią absolutnie wyjątkową. Przydomek "Mały" otrzymał jeszcze za życia ze względu na niski wzrost, lecz dzięki swej sławie, prestiżowi i osiągnięciom politycznym, bez wątpienia przydomek "Wielki" również spełniałby swoją rolę.

Szkolne uroczystości zostały poprzedzone ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski konkursem filmowym "Książę Bolko II oczami uczniów". W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć swojego patrona. Do organizatorów napłynęło 11 filmów.

Wtorkowe wydarzenie rozpoczęło się przy pomniku księżnej Anny z Przemyślidów, która była praprababcią księcia Bolka II. Po odśpiewaniu hymnu szkoły, uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w zaplanowanych uroczystościach, które były lekcją patriotyzmu przez zabawę. W auli szkolnej czekał na nich quiz, który poprzedził film stworzony na podstawie filmów konkursowych.

Kolejnym punktem programu była gra terenowa ulicami Strzegomia. Do jej organizacji włączyło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom oraz Centrum Aktywności Społecznej "Karmel". Natomiast na szkolnym boisku odbywał się turniej sportowy, który obfitował w wiele konkurencji i emocji. Piękna pogoda, jesienne kolory dookoła i dobre humory sprzyjały wypoczynkowi na świeżym powietrzu i dodały uroku uroczystościom. Wszystkie zadania były punktowane, ponieważ klasy walczyły o nagrody Rady Rodziców i dyrektora szkoły. Podsumowując zabawę, organizatorzy wytypowali zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła klasa 4EGp, otrzymując bon o wartości 300 zł. Do wygranych dołączyły klasy 3EG oraz 4 IHp, zajmując ex aequo drugie miejsce. Otrzymały nagrodę o wartości 200 zł.

Organizatorzy serdecznie dziękują Towarzystwu Miłośników Ziemi Strzegomskiej, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Strzegom oraz Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group