Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dzień Sybiraka – zachować od zapomnienia

Czwartek, 18 września 2014, 10:49
Aktualizacja: 12:52
Autor: red.
Świebodzice: Dzień Sybiraka – zachować od zapomnienia
Fot. UM Świebodzice
75 lat temu, 17 września 1939 r. rozpoczął się najcięższy okres w życiu ponad miliona Polaków, którzy w wyniku sowieckiej napaści na nasz kraj zostali zesłani na Syberię. Jak co roku, tak i teraz, w wielu miastach tego dnia odbywają się uroczystości upamiętniające trud i znój z jakim musieli zmagać się nasi rodacy oraz ich heroizm, jakim wykazywali się w konfrontacji z codziennym uciemiężeniem.

Miejskie uroczystości upamiętniające tragedię i tułaczy los Sybiraków rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył ks. prałat Jan Gargasewicz. W eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny i osób, które oddały za nią życie udział wzięli członkowie Związku Sybiraków i Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów, przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans oraz radni miejscy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków. Po nabożeństwie, zgodnie z doroczną tradycją, wszyscy zebrali się przy tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w asyście sztandarów złożono kwiaty pod pomnikiem Sybiraków.

Następnie, poproszeni przez Tadeusza Fedorowicza, prezesa Związku Sybiraków w Świebodzicach, głos zabrali przedstawiciele świebodzickiego koła Związku.

- Dzień Sybiraków ma rangę światową, ponieważ w wyniku pobytu Polaków na Syberii, dziś możemy spotkać naszych rodaków w najodleglejszych zakątkach świata. Połączmy się całym sercem z tymi, którzy żyją i z czcią wspominajmy pamięć tych, którzy zmarli, i których losy są nieznane - powiedziała w swoim wystąpieniu Jadwiga Pichurska, członek zarządu Związku Sybiraków.

Spod pomnika obchody przeniosły się do Miejskiego Domu Kultury. Tu, głos jako pierwszy zabrał Stanisław Sznajder. Członek Zarządu Głównego przypomniał ciężkie losy Polaków, którym przyszło stoczyć walkę o przetrwanie w srogich warunkach Syberii. - Chociaż była okrutna, starajmy się nie przeklinać tej ziemi - zakończył swoje wystąpienie pan Stanisław.

- Pragnę złożyć wam hołd. Swoją postawą, swoim patriotyzmem dajecie świadectwo prawdzie, a także jesteście drogowskazem dla młodzieży - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by wasza historia nie została zapomniana. Nie wyobrażam sobie, by to co przeszliście, wasze ciężkie doświadczenia przeszły w niebyt. Uczycie nas, jak być Polakami - podsumował Burmistrz.

Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. - To honor być z Państwem. Cieszę się, że jako naród pamiętamy o takich rocznicach i możemy je obchodzić. Jesteście Państwo świadectwem historii i za to dziękuję. Pokazujecie, jak godnie żyć bez względu na otaczające warunki, jak być przyzwoitym - podsumował Przewodniczący.

Obchody Dnia Sybiraka okazały się również okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie wojskowe. Z rąk ppłk. dypl. Krzysztofa Kowalskiego takowe odebrali dwaj kombatanci - panowie Tadeusz Widła i Stanisław Dziduch, którzy otrzymali mianowanie na stopień starszego sierżanta.

O swoich wyjątkowych patronach nie zapomnieli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków. Podczas zaprezentowanego przez nich spektaklu teatralnego pt. "Wywózka", w niejednym oku zakręciła się łza wspomnień.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group