Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dzień Teatru w LO

Czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:34
Autor: red
Świebodzice: Dzień Teatru w LO
Fot. organizatorzy
Międzynarodowy Dzień Teatru w świebodzickim LO.

„Pandemiczny”, „on linowy”, „streamingowy” - a jednak… udany. To był wyjątkowy Dzień Teatru- obchodzony rokrocznie, chociaż tym razem musiał się odbyć w reżimie covidowym. Gościliśmy więc po raz kolejny panią Nikolę Olszak- pedagożkę Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, która przygotowała uczniów do odbioru sztuki Orfi- monodramu w wykonaniu Ireny Sierakowskiej i reżyserii M. Buszewicza.

Opowiedziała też o genezie powstania spektaklu „Pilnie kupię biografię”, który inicjuje działania projektu Porcelana jest kobietą. „Głównym tematem poszukiwań artystycznych będzie przemysłowe dziedzictwo miasta – szczególnie produkcja porcelany na wielką skalę. Wiąże się to z cyklem działań międzynarodowego projektu “Historia znikania – scenograficzna dekonstrukcja pamięci”, opierającego się na współpracy Norweskiej Akademii Teatralnej (NTA)/Østfold University College, Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.”

W piątkowy wieczór uczniowie uczestniczyli w premierze spektaklu „Orfi”, mając okazję obejrzeć kolejne odczytanie mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Spektakl inspirowany jest komiksem D. Buzzattiego i innymi wersjami tej historii. Współczesny Orfi podąża do Hadesu, by odzyskać ukochaną Eurę. A co na to Eura? Czy dowiemy się o jej odczuciach? Co reinterpretacja mitu przez reżysera i aktorkę, która odtwarza rolę Orfeusza, mówi o kondycji współczesnych kobiet w ich relacjach z mężczyznami? Na ile ta wersja odzwierciedla nasze o nim wyobrażenia? Co nowego wnosi do naszej kulturowej wyobraźni? O spektaklu będziemy dyskutować w przyszłym tygodniu na lekcji, na którą już zaprosiliśmy panią N. Olszak.

Na zajęciach edukacji teatralnej w 2. klasie odbyły się też ćwiczenia aktywizujące w postaci wprawek aktorskich- ta klasa napisała i przygotowała próbę czytaną własnego spektaklu. To też forma obcowania z teatrem -poprzez uczestniczenie w tworzeniu. Kto wie, może gdy minie pandemia, uczniowie odważą się stworzyć własne przedstawienie?

Istotną częścią składową obchodów naszego ulubionego święta jest rozstrzygnięcie konkursu na plakat i recenzję teatralną spektaklu, obejrzanego na żywo lub w streamingu w trwającym sezonie teatralnym.

Napłynęło wiele prac, które dowodzą dużych kompetencji i zdolności twórczych ich autorów. A oto laureaci:

Konkurs na recenzję:

Nagrodę główną otrzymała Zofia Brzozowiec za recenzję spektakli: „108 kostek cukru” w reż. A. Puszcz, „Pani Bovary” w reż. M. Podstawnego, „Niech prawo będzie z wami…” w reż. A. Groszyńskiej.

Dwie równorzędne nagrody otrzymały Wiktoria Górecka i Julia Kacprzak (obie są autorkami recenzji spektaklu pt. „108 kostek cukru”).

Konkurs na plakat teatralny:

Nagrodę główną otrzymała Julia Gonet- za plakat do spektakli „Pani Bovary” i „Pilnie kupię biografię”.

Dwie równorzędne nagrody otrzymały: Wiktoria Pajor -za plakat do spektaklu „Pilnie kupię biografię” i Amelia Byra - za plakat do spektaklu „Cyrano” w reż. K. Raduszyńskiej.

Laureatki prac otrzymają nagrody książkowe i zaproszenia na premierę ufundowane przez „Teatr Dramatyczny” w Wałbrzychu.

Zwyciężczyniom gratulujemy. To było udane święto!

Ambasadorka Teatru Dramatycznego - Ewa Grochowska

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group