Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 930
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gogołów/Świdnica: Dzień z życia... sołtysa – dziewiętnastoletniego na dodatek

Czwartek, 27 stycznia 2011, 7:48
Aktualizacja: 14:30
Autor: red.
Gogołów/Świdnica: Dzień z życia... sołtysa – dziewiętnastoletniego na dodatek
Adam zaraz po naradzie sołtysów w Urzędzie Gminy w Świdnicy.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Adam Strach ma dziewiętnaście lat i jest najmłodszym w okolicy sołtysem. A może i nawet najmłodszym w kraju – dziennikarze już nadali mu takie miano, gościł m.in. na łamach „Polski Gazety Wrocławskiej” oraz na antenie wrocławskich „Faktów” i ogólnopolskiego „Teleexpressu” TVP 1.

Adam jest najmłodszym w gminie sołtysem, ale też najstarszym radnym Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. Dlaczego w ogóle zdecydował się na kandydowanie na szefa swojej wsi? - Mieszkam od urodzenia w Gogołowie, widzę, jakie tutaj problemy mają ludzie - odpowiada Adam Strach. - Od młodych lat miałem chęć działania. Wspierali mnie znajomi. Dla mnie to normalne, że jak ktoś chce coś zmienić, to działa.

Czy bycie sołtysem dla – jeszcze wciąż przecież – nastolatka to nie obciach?
- W żadnym wypadku, to nawet jakiś przywilej - mówi Adam. Jaki przywilej? - Że w tak młodym wieku ludzie mi zaufali.

Adam ma sporo pomysłów i zaczyna je realizować, choć na razie skupia się głównie na nauce, jest bowiem maturzystą w technikum budowlanym Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. - Sołtysowanie pełną parą zacznę od maja - deklaruje. Ale już teraz sporo robi. Właśnie organizuje... zajęcia z aerobicu. Znalazł dyplomowaną instruktorkę, wynegocjował z nią dobrą cenę za zajęcia: 3 zł za godzinę od osoby. Chce też mieszkańcom wsi zorganizować zajęcia z nordic walking.

Gogołów ma trzystu sześćdziesięciu mieszkańców. Ostatnimi laty mało się tu działo, nawet koło gospodyń wiejskich przestało funkcjonować, ale sołtys chce to zmienić. Plany ma ambitne. I to zarówno na rozwój wsi, jak też na rozwój własny. Po maturze wybiera się na studia, prawdopodobnie wybierze resocjalizację. - Na pewno nie budownictwo - zarzeka się. - Wiążę swoje życie z pracą na rzecz ludzi ubogich, potrzebujących. Myślę, że doskonałym zawodem dla mnie będzie pracownik socjalny. Do technikum budowlanego poszedłem, bo miałem taki okres, że interesowało mnie budownictwo, architektura, zagospodarowanie przestrzeni. I to teraz przydaje mi się w pracy sołtysa.

Jak wygląda dzień Adama Stracha, dziewiętnastoletniego sołtysa Gogołowa? Środa, 26 stycznia, wyglądała następująco:

8.00
Adam budzi się. Zwykle wstaje już o godz. 6.20, ale w środę miał do szkoły na godz. 10.00, więc mógł pozwolić sobie na dłuższy sen. - Przyszykowałem garnitur, bo tego dnia było zebranie sołtysów, chciałem więc godnie moją wieś reprezentować - mówi Adam.

9.30-10.00
Do szkoły Adam pojechał samochodem. Zwykle jeździ autobusem, ale tego dnia akurat auto mu było potrzebne. W szkole – matematyka. A potem wyjście na zebranie sołtysów do Urzędu Gminy w Świdnicy (bardzo blisko Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy). - Dostałem delegację od pani dyrektor na to zebranie - mówi Adam. Nie wagarował więc, żeby dopełnić swoich obowiązków związanych z sołtysowaniem.

11.00-12.00
Zebranie sołtysów. Przedstawiciele gminnych sołectw otrzymali informacje w sprawie zasad alarmowania odpowiednich służb w razie nieprzewidzianych zjawisk atmosferycznych.

12.00
Adam wrócił do szkoły na lekcje: język polski, niemiecki, angielski. Po szkole wrócił do domu, zjadł obiad.

15.00-16.00
- Trzeba w domu porobić, trzeba drzewa narąbać - mówi Adam.

16.00-17.00
Adam otwiera świetlicę wiejską, tu prowadzone są zajęcia dla dzieci: gry planszowe, karciane, rysunki.

17.00-18.30
Spotkanie w sprawie aerobicu. Przyszło trzydzieści pań w wieku 16-65 lat, mieszkanek Gogołowa. - Sam się dziwiłem, że tylu ludzi było chętnych - mówi Adam po spotkaniu. - Na zebrania wiejskie tyle osób nie przychodzi.

18.30
Powrót do domu. Adam jest maturzystą, nie może więc zapomnieć o nauce. - Trzy godziny dziennie się uczę - mówi dziewiętnastolatek. - Chodzę też na prywatne lekcje na matematykę, tak pod kątem matury. Ale egzaminy próbne dobrze mi poszły, nawet matematyka całkiem dobrze. Trzy razy w tygodniu chodzę na siłownię. I jeszcze muszę znaleźć czas dla znajomych i dla siebie.

Zobacz także:
* Dzień z życia: Andrzej, kierowca–ratownik z pogotowia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group