Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzik dla Pawła Borowskiego – III Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy uroczyście zamknięty

Niedziela, 13 czerwca 2010, 11:13
Aktualizacja: 11:23
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Dzik dla Pawła Borowskiego – III Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy uroczyście zamknięty
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Jury III Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy w składzie: Sylwester Chęciński, Robert Gonera, Andrzej Krakowski, Jakub Socha i Janusz Zaorski podjęło decyzję, że główną nagrodę za wirtuozerię w poprowadzeniu wielowątkowej opowieści, która w sposób jasny i przejrzysty ukazuje egzystencję w blokowym molochu, otrzymuje Paweł Borowski za film „Zero” – obwieścił na wczorajszej gali przewodniczący składu sędziowskiego, Sylwester Chęciński.

Na tegorocznym festiwalu gościło ponad 7 tys. osób. Można było obejrzeć czterdzieści pokazów filmowych, a także wziąć udział warsztatach i spotkaniach z reżyserami i aktorami. Siedem filmów walczyło o statuetkę Złotego Dzika. A właściwie walczyli ich reżyserzy, bo świdnicki festiwal to ich święto.

W Świdnicy gościli m. in. Jan Nowicki z Małgorzatą Potocką, Sylwester Chęciński, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Grażyna Wolszczak, Krzysztof Zanussi, Joanna Liszowska, Andrzej Krakowski, Grzegorz Lipiec, Małgorzata Kożuchowska.

- Dzięki temu festiwalowi Świdnica w czerwcu, od ósmego do dwunastego, stała się filmową stolicą Polski i za to wszystkim zaangażowanym w festiwal i widzom bardzo dziękuję – powiedział dyrektor artystyczny Janusz Zaorski,

– Festiwal to przede wszystkim publiczność. W Świdnicy są bardzo mili widzowie, przygotowani do odbioru kina. Świadczy o tym niemal zawsze kompletna widownia na pokazach – powiedział Stanisław Dzierniejko, producent festiwalu, który długo dziękował za pomoc wielu osobom, specjalne podziękowania skierował do żony i za to został nagrodzony brawami.

Żonie też dziękował Paweł Borowski, zdobywca głównej nagrody festiwalowej. Prowadzący galę Michał Chaciński zaproponował nawet, żeby utworzyć specjalną kategorię konkursową na festiwalu – nagrodę dla najbardziej wytrwałej żony.

- Strasznie się cieszę, to dla mnie bardzo ważne - mówił odbierając nagrodę Paweł Borowski. – Traktuję to, ponieważ nie skończyłem szkoły filmowej, traktuję to jako rodzaj dyplomu.

Borowski otrzymał tradycyjnego już dzika i wyraził nadzieję, że dzięki tej nagrodzie jego filmy będą jeszcze bardziej dzikie.

Ale nie tylko reżyser został nagrodzony. Przyznano także nagrody za jednostronicową recenzję. Kamerę wideo z rąk podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Lilli Jaroń otrzymał Kamil Langorski z II Liceum Ogólnokształcącego za recenzję filmu „Zero”. Jacek Rękas z Gimnazjum nr 1 z kolei został wyróżniony za recenzję „Wojny polsko-ruskiej” i otrzymał zestaw filmów. Uhonorowano także nauczyciela języka polskiego najaktywniejszej klasy. Marioli Mackiewicz z II LO prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek wręczył w nagrodę aparat cyfrowy.

W ramach zakończenia III Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy po raz pierwszy pokazano kilkunastominutowy film kręcony w Świdnicy, w Jaworze i we Wrocławiu przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. „Tajemnica Pastora” opowiadająca fragment książki Jakuba Czarnika o przygodach Pana Samochodzika powstała dzięki finansowemu wsparciu miasta, funduszy unijnych oraz wsparciu Grupy ATM. Twórcy filmu z balkonu podziwiali swoje dzieło.

Nagrodą dla publiczności na koniec był koncert Krzysztofa Daukszewicza, który zaprezentował kilka „Menelików", piosenkę wyborczą o tym, jak wpada mucha do mieszkania (aktualna wciąż od początku lat dziewięćdziesiątych XX, kiedy to artysta po raz pierwszy ją wykonał), a nawet pornosa. Do ostatniego żywo włączyła się publiczność…

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group