• Środa, 17 lipca 2019
  • Godz. 6:39
  • Imieniny: Aleksego, Anety, Bogdana, Jadwigi
  • Czytających: 779
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dziki w natarciu

Wiadomości: Świebodzice
Piątek, 20 listopada 2009, 10:35
Aktualizacja: 11:06
Autor: MEG
Fot. użyczone
Określenie „dziki” do tych leśnych zwierząt przestaje mieć zastosowanie. W świebodzickiej dzielnicy Pełcznica całe stada dzików podchodzą pod posesje mieszkańców, niszcząc ogrodzenia, ogródki, trawniki. Nie reagują na przeganianie, nie boją się ludzi, a czasami zbyt natarczywie wypraszane z przydomowych ogródków – ruszają do ataku

Sprawa robi się coraz bardziej uciążliwa, władze miasta chcą podjąć działania, niestety przepisy nie dają samorządom narzędzi do interwencji.
- Dziki mieszkają na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, który jest rezerwatem, a zatem są objęte ochroną – mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic. – Nie wolno ich płoszyć, nie mówiąc już o odstrzale.

Wiceburmistrz Opaliński we wtorek, 17 listopada, wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez wałbrzyski oddział Polskiego Związku Łowieckiego. Na spotkaniu zastanawiano się, jak poradzić sobie z problemem, bo dotyka on także mieszkańców walbrzyskich dzielnic graniczących z parkiem. Dzików jest coraz więcej, a na dodatkowy odstrzał zgodę może wydać nadleśniczy, na wniosek władz powiatu, na którego terenie występuje problem. Odstrzał może być wykonany tylko poza rezerwatem i przez licencjonowanych myśliwych.

Świebodzice na razie robią więc to, co jest możliwe w ramach kompetencji samorządu. W najbliższym czasie w tych miejscach, którymi najchętniej wędrują do miasta dziki, ustawione zostaną zapachowe odstraszacze. To słupki nasączone substancją, której zapachu zwierzęta nie lubią. Być może zniechęci to przynajmniej część z nich do odwiedzania Pełcznicy.
Regulacje prawne w Polsce przyznają prawo do odszkodowania za zniszczenia poczynione przez dziki tylko w uprawach rolnych. Należy je wnosić do kół łowieckich. Niestety, ogródki przydomowe i kwietniki w tej kategorii się nie mieszczą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group