Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 1386
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Dziś Sylwester

Piątek, 31 grudnia 2021, 15:14
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Dziś Sylwester
Fot. red
Jeden grudniowy wieczór. Z pozoru nie ma w nim nic szczególnego, a jednak sama świadomość, że kończy on jeden i zaczyna kolejny rok, stwarza go wyjątkowym i dostojnym. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia– noc szaleństwa, wielkich postanowień i ciekawości tego, co przyniesie nadchodzący rok.

Pierwszy Sylwester prawdopodobnie odbył się w 999 roku naszej ery, kiedy ludzie spodziewali się końca świata (co skądinąd jest nam całkiem bliskie). Kiedy jednak minęła północ, a świat się nie skończył i nic nie zapowiadało katastrofy, ludzie zaczęli świętować, balować i bawić się wspólnie dla uczczenia nowego roku. Stąd tradycja, by ten wieczór spędzić w sposób niecodzienny i dać upust wszelkim swoim szaleństwom i porywom.

Z pewnością, pierwszą rzeczą, która wydaje nam się nieodzowna w tym dniu jest elegancki bal, dancing, a dziś bardziej impreza, przyjęcie, spotkanie z rodziną, znajomymi lub też podróż. Każdy tego dnia ubiera się staranniej niż zwykle, jest miły dla pozostałych domowników, napełnia lodówkę i portfel zgodnie z zasadą: „jaki Sylwester, taki cały rok”. O północy nie można zapomnieć o wystrzelaniu fajerwerków i petard na cześć idącego nowego roku, z zachowaniem, o czym należy pamiętać, dużej ostrożności. O północy także składamy sobie noworoczne życzenia z najbliższymi, którzy świętują tę uroczystość z nami. Jest jednak w polskiej tradycji kilka innych zwyczajów i zabobonów, o których często nie słyszeliśmy, a być może warto je dołączyć do swojej sylwestrowej zabawy.

Jeśli chodzi o ubiór, to trzeba o niego zadbać szczególnie, bo zapewnia to powodzenie u płci przeciwnej. Podobnie będzie, gdy w ten wieczór ubierzemy nową bieliznę (najlepiej jeszcze z metką!). Absolutnie nie można w tym czasie sprzątać, bo wymiata się tym sposobem szczęście, które gromadzi się na nadchodzący rok. Jeśli ktoś wybiera się na przyjęcie samotnie, sugerowane jest, aby nasypał do butów maku, bo to ma zapobiec takiej sytuacji w przyszłym roku. Po północy trzeba nakręcić zegary w domu i otworzyć okna, żeby Nowy Rok i dobre duszki nie miały problemów z zagoszczeniem w domu. Bacznie obserwujmy też szampana w kieliszku- duże bąbelki to spore zmiany w nowym roku, natomiast małe symbolizują stabilizację i stałość. Niezamężne dziewczyny po północy powinny być uważne- pierwsze wypowiedziane wtedy imię męskie to imię przyszłego męża. Dostatek w nowym roku gwarantuje zaś zjedzenie dużej ilości ryby.

Zgodnie ze znaną frazą „Co kraj, to obyczaj” na całym świecie inaczej świętuje się Sylwestrową noc. W Hiszpanii o północy zjada się dwanaście winogron, w Danii zeskakuje z krzesła, w Wietnamie najstarsza kobieta w rodzinie odpala petardę, a we Francji wita się nowy rok na Polach Elizejskich. Niemcy wróżą sobie z ołowiu, a w Ekwadorze trzeba przejść naokoło swojego domu z walizką, by podróż marzeń została zrealizowana. Dla Rosjan jest to dzień obchodzony dużo bardziej uroczyście niż na przykład Boże Narodzenie- oczekują oni prezentów od Śnieżynki, która przybywa z Dziadkiem Mrozem.

Sposobów na przeżycie Sylwestra jest w całą pewnością nieskończenie dużo- każdy chce by był to wyjątkowy wieczór, nie tylko dla niego, ale też dla osób z nich witających nowy rok. Jak więc Polacy spędzają Sylwestra? Co doceniają najbardziej? I co tego wieczoru chcą przeżyć? Statystyki wskazują, ze ponad połowa Polaków spędzi noc z 31 grudnia na 1 stycznia w domu, z rodziną. Spora grupa ma zamiar świętować u swoich bliskich, znajomych, czy też krewnych. A nieco mniej osób wybiera się na przyjęcia i imprezy zorganizowane w lokalach.

Nie zapomnijmy więc przywitać nowego roku, tak by wypełnił się on szczęściem i dostatkiem, ale przede wszystkim niech nie ominie nas szampańska zabawa do utraty tchu!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group