Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 530
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś Zaduszki

Wiadomości: REGION
Środa, 2 listopada 2016, 10:56
Aktualizacja: 12:57
Autor: red
Fot. archiwum
2 listopada – Dzień Zaduszny. To czas, kiedy wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Odwiedzamy wtedy cmentarze, by zapalić świeczki, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Dzień modlitwy za dusze zmarłych przypada po dniu Wszystkich Świętych. Jest to odpowiednik pogańskiego święta Dziadów, którego celem było zjednanie sobie dusz zmarłych i pomoc im w uzyskaniu wiecznego odpoczynku. W dzień ten nie wolno było wykonywać pewnych czynności, aby nie znieważyć duszy odwiedzającej dom. Zakazane było m.in. deptanie kapusty, maglowanie, tkanie i wylewanie pomyj. 

Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się właśnie z pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, które miały ogrzewać błąkające się po ziemi dusze.

Obchody Dnia Zadusznego zostały zapoczątkowane w 998 roku. W Polsce tradycja ta zaczęła się tworzyć już w XII wieku. W XIII wieku rozpowszechniła się ona w całym Kościele katolickim. Obecnie jednak główne uroczystości kościelne poświęcone zmarłym odbywają się 1 listopada (w dniu Wszystkich Świętych).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group