Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Eksponaty warte fortunę w świdnickim muzeum

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 1 lipca 2010, 7:41
Aktualizacja: 14:11
Autor: KO
Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
To trzeba zobaczyć! W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy przez dwa miesiące można będzie zobaczyć niezwykle cenne zabytki. Oglądając je cofniemy się na przykład do 13 czerwca 1249 roku, kiedy to papież Innocenty IV wydał przywilej dla świdnickiego klasztoru Franciszkanów. Na jego mocy głowa kościoła udzieliła czterdziestodniowego odpustu wszystkim tym, którzy wspomogli finansowo budowę kościoła Najświętszej Marii Panny.

Wernisaż niezwykłej wystawy zatytułowanej „Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów” zaplanowano na piątek, 9 lipca, na… godzinę 21.00. Tak, tak – tak późno, gdyż tego wieczora w świdnickim muzeum rozpocznie się Noc Muzeów.

Wystawa zaprezentuje najlepsze i najbardziej reprezentatywne z zachowanych dzieł świdnickich artystów, rzemieślników i ogólnie rozumianych twórców, żyjących w Świdnicy i pracujących dla chwały miasta. Poza rzeźbami gotyckimi i barokowymi oraz wyrobami świdnickiego rzemiosła, podziwiać będzie można m.in. gotyckie epitafia Steinberga i proboszcza Stanisława Bernwalda. To niezwykle cenne zabytki.

Wyeksponowane też zostaną ważne dokumenty informujące o przeszłości miasta pochodzące z XIII i XV wieku. Jednym z tych dokumentów jest wystawiony 13 czerwca 1249 roku przywilej papieża Innocentego IV, inny pochodzi z roku 1452 i dotyczy nadania Świdnicy herbu przez Władysława Pogrobowca.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, parafii p.w. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, parafii p.w. św. Józefa w Świdnicy, Kościoła Pokoju w Świdnicy.

W piątek, 9 lipca, o godzinie 21.30 otwarta zostanie dla zwiedzających również „Galeria Malarzy Świdnickich” oraz stylowy salon z okresu XVIII-XIX w., a o godzinie 23.00 odbędzie się koncert zespołu Castle Dreams, wykonującego utwory autorskie, w których odnaleźć można tematy muzyki dawnej oraz klasycznej, okraszonej odrobiną celtyckiego folku, rocka i popu. Stałe ekspozycje muzeum będzie można zwiedzać – za darmo! – od godz. 19.00 do 22.30.

Wystawę „Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów” będzie można podziwiać do 12 września.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

Świdniczanka 1-07-2010 9:21
No pięknie!!! Już się nie mogę doczekać. W muzeum byłam gdzieś rok temu z dzieckiem, bardzo mu się motor spodobał. Już wtedy się zdziwiłam, że świdnickie muzeum kupiectwa pokazuje takie eksponaty, bo ze szkoły pamiętałam tu tylko wagi i odważniki. Ale widać, coś się dzieje. Pozdrawiam pracowników muzeum i pana dyrektora - brawa wielkie za inwencję!!!
mordi_po 1-07-2010 10:51
może nasi żołnierze z afganistanu co wrócą jak ich cofnie komorowski bedą pilnować muzeum w świndicy przez te dwa miesiace?
~ 1-07-2010 13:38
wpadne z chlopakami po jakies gadzety na allegro hihihihi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group