Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1269
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Electrolux się rozbudowuje

Sobota, 6 listopada 2021, 9:00
Autor: red
Świdnica: Electrolux się rozbudowuje
Fot. UM Świdnica
Rozbudowa fabryki Electrolux w Świdnicy i inwestycje ekologiczne.

W lipcu b.r. Electrolux rozpoczął rozbudowę świdnickiej fabryki kuchenek, która zostanie powiększona o ponad 10.000 m2, aby stworzyć miejsce m.in. dla 8 linii produkcyjnej, nowej prasy i stanowiska do emaliowania. Rozbudowa zakończy się w lutym 2023 roku. Jednocześnie firma wprowadzi zmiany w procesach technologicznych, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu i zmniejszyć emisję CO2.

Fabryka Electrolux w Świdnicy rozpoczęła działalność 15-cie lat temu, w grudniu 2006 roku. Był to czwarty zakład Electrolux w Polsce, a trzeci zbudowany całkowicie od podstaw w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Teren, na którym zlokalizowana jest fabryka ma 300 000 metrów kwadratowych powierzchni. Budynki fabryczne zajmują ponad 30 000 metrów kwadratowych, a magazyny 8 500 metrów. W Świdnicy produkowane są kuchenki wolnostojące gazowe, gazowo – elektryczne i elektryczne oraz piekarniki do zabudowy. Powstają tu m.in. kuchenki z płytami indukcyjnymi, witroceramicznymi i ceramicznymi, a także kuchenki z podwójnym piekarnikiem. Produkty ze Świdnicy trafiają przede wszystkim na rynek europejski i krajowy.

Na początku w Świdnicy wytwarzano podstawowe modele kuchenek, ale z czasem przeniesiono do Polski produkcję bardziej zaawansowanych urządzeń z zakładu w Spennymoor z Wielkiej Brytanii i Forli we Włoszech. Dodatkowo unowocześniano linie produkcyjne, żeby odpowiadały wymaganiom związanym z nowymi technologiami wprowadzanymi przez Electrolux do kuchenek i piekarników. Aż nadszedł moment, gdy Electrolux zdecydował się zainwestować w rozbudowę zakładu i przygotowanie techniczne fabryki do produkcji kolejnych zaawansowanych modeli piekarników.

- Nasze umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie w dostarczaniu najwyższej jakości kuchenek i piekarników na wszystkie rynki świata, zostały docenione przez Zarząd Grupy Electrolux. Dzięki temu, możemy się rozwijać i inwestować w nowe technologie oraz w naszą fabrykę – podkreśla Paweł Sowicz, dyrektor fabryki Electrolux w Świdnicy.

Dzięki nowym inwestycjom powierzchnia zakładu powiększy się o ponad 10 000 m2, co umożliwi uruchomienie ósmej linii produkcyjnej. Planowany jest także zakup nowej kabiny do nanoszenia emalii katalitycznej i pieca do wypalania w celu usprawnienia procesu emaliowania oraz prasy transferowej. Zostaną również wprowadzone kolejne roboty na obszarze klejenia. W ramach rozbudowy powstaną dwie nowe akumulatorownie, a miejsce dotychczasowej zajmą biura Działu Technologii i Utrzymania Ruchu. W projekcie uwzględniono również rozbudowę kantyny, nową szatnię oraz dostosowanie zewnętrznej infrastruktury do zwiększonej produkcji. Rozbudowa zakładu rozpoczęła się na początku lipca tego roku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku, natomiast instalacja wszystkich urządzeń nastąpi do końca 2022 roku, aby w lutym 2023 r mogła ruszyć produkcja nowoczesnych piekarników na nowej linii.

Warto też zaznaczyć, że w ramach prowadzonych inwestycji Electrolux uwzględnia kwestie troski o środowisko. Planuje wdrożyć zmiany w procesach technologicznych, które pozwolą ograniczyć zużycie energii o 470 MWh na rok, a przez to zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 437 ton. Dla porównania taka ilość odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 147 gospodarstw domowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group