Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 887
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Elektryczna komunikacja

Środa, 20 grudnia 2023, 9:17
Autor: red
Żarów: Elektryczna komunikacja
Fot. UM Żarów
Sprawny transport publiczny nie powinien być dedykowany tylko wielkim aglomeracjom, a niestety w Polsce tylko większe ośrodki mogą pochwalić się sprawną komunikacją miejską.

Z danych statystycznych wynika, że na przestrzeni 10 lat liczba linii komercyjnych spada o 40%. To małe gminy, miejskie i te wiejskie są zagrożone wykluczeniem komunikacyjnym. Stoją za tym głównie przesłanki ekonomiczne, bo kursy są po prostu nierentowne. Ale czy to ma oznaczać, że mieszkańcy mają sobie radzić sami?

- Zdecydowanie nie. Komunikacja nie powinna być dobrem luksusowym. Mieszkańcy naszej gminy od dawna zwracają uwagę, że oczekują rozwiązań w tym zakresie. Zamierzamy pozyskać środki finansowe na zakup autobusów elektrycznych z programów unijnych. Jest to obecnie priorytet gminy, jeżeli chodzi o zabezpieczenie potrzeb lokalnych. Chcemy skorzystać z bogatego doświadczenia MPK w Świdnicy, która już dwukrotnie zakupiła autobusy elektryczne do swojego taboru. Trzeba pamiętać także o tym, że zakup autokarów to jedno, konieczna jest jeszcze baza logistyczna i ludzie do obsługi. Tutaj liczymy na współpracę z MPK, któremu chcemy powierzyć realizację transportu na terenie naszej gminy autobusami przez nas zakupionymi. Dlatego rozpocząłem rozmowy z MPK w Świdnicy, które mam nadzieję zaowocują powrotem tego przewoźnika na gminne kursy - powiedział po spotkaniu z prezesem MPK Świdnica Jarosławem Kurzawą zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

- MPK przeszło długą drogę w zakresie modernizacji i zdobyliśmy duże doświadczenie w zakresie eksploatacji „elektryków”, więc chętnie podzielimy się wiedzą na ten temat, a nawet możemy przejąć obsługę autobusów, które gmina kupi. Docelowo możemy również je eksploatować i zapewnić połączenia z Żarowem i miejscowościami na terenie gminy Żarów. To oczywiście wymaga jeszcze wielu działań, ale to najlogiczniejsze i najekonomiczniejsze rozwiązanie dla gminy, gdy to MPK Świdnica przejmie autobusy i zapewni ich eksploatację – powiedział Prezes MPK Jarosław Kurzawa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group