Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Energia odnawialna

Czwartek, 23 września 2021, 11:35
Autor: red
Świdnica: Energia odnawialna
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
24 czerwca 2021 r. został powołany Klaster – Świdnicka Energia Odnawialna. Przedsięwzięcie realizowane w Powiecie Świdnickim, które w zamyśle ma za zadanie wsparcie zrównoważonego rozwoju lokalnego, współpracę w obszarze środowiska, energii i gospodarki oraz budowanie silnego partnerstwa publiczno – prywatnego.

22 września, w Hotelu Fado, odbyła się konferencja mająca przybliżyć założenia leżące u podstaw powołania Klastra. W spotkaniu, w którym oprócz członków – założycieli klastra, czyli Powiatu Świdnickiego, spółki Dolnośląska Energia Odnawialna oraz Fundacji KEZO, wzięli udział zastępca prezydent miasta, wójtowie i burmistrzowie gmin Powiatu Świdnickiego oraz przedstawiciele jednostek gminnych i powiatowych.

Przybyłych na konferencję przywitał Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz oraz Urszula Kokosińska Prezes Fundacji KEZO przy Centrum Badawczym PAN. Całość prowadził Paweł Łapacz, Prezes Dolnośląskiej Energii Odnawialnej.

- Misją klastra jest wdrażać lokalny ekosystem energetyki prosumenckiej rozproszonej, a tym samym wzmacniać status społeczny mieszkańców poprzez łatwiejszy i efektywny dostęp do wysokojakościowej energii a do jego zadań zaliczyć możemy budowa ekosystemu energetyki rozproszonej, wytwarzanie, dystrybucja i dostawy energii oraz promocja i informacja – mówił we wstępie Paweł Łapacz, Prezes Dolnośląskiej Energii Odnawialnej.

O finansowaniu w OZE pochodzącym z Funduszu ELENA mówił specjalny gość konferencji Andreas Piontek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kolejnymi prelegentami byli specjaliści z Banku Ochrony Środowiska oraz podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami.

- Takie spotkania to jasny sygnał ze strony samorządów, że gminom wchodzącym w skład Powiatu Świdnickiego także zależy na transformacji energetycznej, zrównoważonym rozwoju i inwestowaniu w nowoczesne technologie opartych na odnawialnych źródłach energii – podkreślali organizatorzy konferencji.

Zielona energia to przyszłość – wspólnie podkreślali uczestnicy i organizatorzy wydarzenia. Zwłaszcza dzisiaj jasno widać, że zielona energia i odnawialne źródła energii to konieczność, od której już nie ma odwrotu – podkreślali członkowie klastra.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group