• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 2:54
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 897
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Festiwal Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę"

Wiadomości: Region - Świebodzice
Wtorek, 10 listopada 2009, 8:13
Aktualizacja: 19:35
Autor: Red.
Fot. użyczone
W sobotę 7 listopada 2009 roku w Świebodzickim Domu Kultury odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę", zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP w Świdnicy.

W festiwalu wzięło udział 10 zespołów ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów, które konkurowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. W konkursie wystąpiły również dwie świebodzickie drużyny harcerskie i gromada zuchowa. Sala MDK była wypełniona do ostatniego miejsca, zarówno gośćmi festiwalu jak i rodzicami występujących dzieci. Z zaproszeń skorzystali Burmistrz Miasta, Bogdan Kożuchowicz, który objął festiwal honorowym patronatem i Przewodnicząca Rady Miasta pani Elżbieta Chorodecka.

Podczas festiwalu prowadzący harcmistrz Piotr Pamuła przypominał ważne wydarzenia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, cytował jego życiowe mądrości, a także mówił o genezie wykonywanych przez zespoły piosenek i ich twórcach.

Postacią szczególnie wspominaną był autor pieśni "Rozkwitały Pąki Białych Róż" Mieczysław Kozar-Słobódzki - legionista, który po II wojnie światowej od 1945 roku mieszkał w Świdnicy i był pierwszym dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.

Jury w składzie: Jan Górski, hm. Teresa Słupianek, hm. Zuzanna Nawrot, Grażyna Pantal - przewodnicząca, Małgorzata Chlastawa i Lidia Bakalarczyk, po długiej debacie wyłoniło zwycięzców. GRAND PRIX Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę" przyznano zespołowi ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Świebodzicach, jego opiekunem jest pan Bogusław Gil. Nagrodą był puchar i aparat fotograficzny. Zespół ten zdobył zarówno Grand Prix jak i I miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli szkół podstawowych klas 4-6.

W kategorii szkół podstawowych klas 0-3 - I miejsce zajął duet reprezentujący MDK Świebodzice (opiekun Michał Sokołowski). W kategorii gimnazjów jury postanowiło nie przyznawać I i II miejsca, a III miejsce zdobyła 2 ŚDSH "Agrikola" (drużynowa Katarzyna Ostynowicz). Przez cały czas trwania festiwalu prezentowane były zdjęcia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, a pokaz ten przygotował druh Radosław Pamuła.

Po festiwalu organizatorzy udali się na Cmentarz Parafialny przy Al. Brzozowej w Świdnicy na grób Mieczysława Kozara-Słobódzkiego i złożyli na mogile 100 białych i czerwonych goździków, które były darem Firmy Grajewscy ze Świebodzic.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group