Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1026
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Festiwal Zabytków Techniki pod Parą

Czwartek, 30 maja 2013, 11:39
Aktualizacja: 11:40
Autor: red.
Jaworzyna Śląska: Festiwal Zabytków Techniki pod Parą
Fot. użyczone
W sobotę, 1 czerwca na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbędzie się Festiwal Zabytków Techniki, wielkie święto historycznych maszyn, pojazdów i przedmiotów, przy pomocy których opowiemy niesamowitą historię Jaworzyny Śląskiej, najbardziej kolejowego ze wszystkich miast.

Opowieść zaczniemy w 1843 sceną inscenizującą ilustrującą przełomowe wydarzenie dla miasta, otwarcie linii kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej. Następnie festiwal przeniesie się do siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Tutaj przeniesiemy się w jeszcze dalszą przeszłość, do lat 1756 – 1763; Wojny Siedmioletniej i stacjonowania w Jaworzynie Śląskiej regimentu armii Prus - scena przygotowana zostanie m.in. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen”. Wykorzystane zostaną mundury i uzbrojenie z epoki – m.in. muszkiety oraz armata). Następnie przedstawimy kolorowe lata 20 i 30. Kolejna scena związana będzie z dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku – przyjazdem Polaków ze wschodu i wysiedleniami Niemców ( w scenie udział wezmą m.in. GRH Osiemnasty Kołobrzeski oraz GRH „Oka”). Na finał imprezy przeniesiemy się wprost w szalone lata 30-te. Podróż w czasie umożliwi nam wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” z 1938 ( w tym roku obchodzimy rok J. Tuwima). Jako pierwsi w Polsce podejmiemy próbę ustanowienia rekordu we wspólnym, jednoczesnym czytaniu tego wiersza. Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieciaki!

Ponadto zachęcamy mieszkańców miasta, gminy oraz powiatu, a także odwiedzających w ten dzień turystów do udziału w Festiwalu w stroju z epoki. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację! Bilety wstępu na zwiedzanie Muzeum, przejażdżka zabytkowym parowozem, a także inne gadżety związane z Muzeum czekają dla najlepiej przebranych.

Przebrać się, ale jak?
Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem, frak, opaska na głowie, przylegająca do głowy czapka, perły, torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki - tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby przygotować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem!

Serdecznie zapraszamy!

Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki*

1. Otwarcie linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej w rocznicę 170-lecia powstania.

Gdzie: Peron 2 stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej
Godziny: 11.00 – 12.00
Wstęp wolny!

2. Obóz wojsk pruskich - Königszelt

Gdzie: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Towarowa 4, Jaworzyna Śl.
Godziny: 13.00 – 14.00
Wstęp: 15,00 zł / os*, Dzieci do 12 roku życia bezpłatnie!

3.Lata 20-te i 30-te
Gdzie: j/w
Godziny: 14.00 – 15.00
Wstęp: j/w

3. Przesiedlenia

Gdzie: j/w
Godziny: 14.00 – 15.00
Wstęp: j/w

4. Tuwimiada

Gdzie: j/w
Godziny: od 16.00
Wstęp: j/w

*Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki ma charakter poglądowy. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany czasu ich rozpoczęcia, trwania, zakresu i miejsca oraz warunków udziału. Do odwołania poszczególnych scen włącznie.
** Opłata za bilet jest opłatą za wstęp do Muzeum i obejmuje wszystkie sceny.

(Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group