Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Festiwale „Spektrum” i „Okiem Młodych” łączą siły

Niedziela, 31 marca 2019, 13:02
Autor: red
Od świdnickiego święta filmowego dzieli nas wprawdzie kilka miesięcy, jednak jego skala i jakość nie pozostawiają wątpliwości. Pomiędzy 5 a 11 listopada zapowiada się wielkie wydarzenie zwłaszcza, że Festiwale Okiem Młodych oraz SPEKTRUM od teraz łączą siły.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM to największe w regionie święto kina artystycznego z selekcją najciekawszych filmów mijającego sezonu w Polsce, Europie i na całym świecie. SPEKTRUM charakteryzuje się starannymi wyborami zarówno tytułów, jak i gości. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” był z kolei przez jedenaście lat wydarzeniem służącym prezentacji kina młodych artystów. Na stałe wpisał się w ofertę kulturalną Świdnicy i był miejscem wielu ważnych debiutów dokumentalnych.

Pomysł na połączenie „Okiem Młodych” oraz SPEKTRUM zrodził się z potrzeby wyciągnięcia esencji tych dwóch wydarzeń i stworzenia jednej, ale o wiele mocniejszej propozycji w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To, co najważniejsze w idei i programie “Okiem Młodych”, czyli konkursy dla młodych twórców, zostało włączone do SPEKTRUM z rozbudowaną formułą.

Autorzy filmów będą mogli zgłosić swoje dzieło do jednej z trzech kategorii. Głównym filarem Festiwalu staje się Konkurs Krótkich Metraży „Okiem Młodych” z podziałem na dokument oraz fabułę. W obu zasady są jednakowe: wiek twórcy nie może przekraczać 35. roku życia, a długość filmu - 30 minut. Z propozycją dla stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kinematografią przychodzi Konkurs Amatorski „Okiem Młodych”. W tej kategorii przyjmowane są produkcje do 30 minut autorów do 21. roku życia – zarówno fabuły, jak i dokumenty. Zgłoszenia można przesyłać do połowy maja za pośrednictwem portalu filmfreeway.com.

W programie 5. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, łączącego w sobie wszystko, co było najlepsze w obu imprezach, znajdą się pokazy starannie wyselekcjonowanych pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wychodząc naprzeciw długiemu oczekiwaniu na jesienny Festiwal, organizatorzy zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe, uświetnione obecnością gościa związanego z filmem, który spotka się z publicznością po projekcji. Pierwszy seans odbędzie się w środę, 17 kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego, „Ułaskawienie”, trzykrotnie nagrodzone podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). Wyjątkowym gościem będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi znakomity filmoznawca i krytyk, Adam Kruk.

Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group