Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 577
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Film konkursowy Czarny Czwartek

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 4 czerwca 2012, 8:53
Aktualizacja: 13:35
Autor: red
Fot. red
Wczoraj zaprezentowano kolejny film, który powalczy o główną nagrodę festiwalu Złotego Dzika.

Sala kinowa wypełniona była po brzegi. Sam reżyser Antoni Krauze w krótkiej rozmowie z Michałem Chacińskim tuż przed projekcją powiedział: Z jednej strony była silna potrzeba realizacji filmu fabularnego a z drugiej , aby nic w nim nie upiększać i dodawać.Już dziś mamy dostęp do dokumentów, zdjęć i filmów Służby Bezpieczeństwa- wszystko to złożyliśmy na całościowy obraz. Zapewniam,że robiliśmy wszystko, aby w całej fabule nic nie zmieniać. Podczas pracy towarzyszyła nam rodzina zamordowanego Brunona Dryby.Ich obecność była najlepszym docenieniem naszych starań.

Na pytanie Chacińskiego dlaczego w filmie, w głównych rolach nie ma znanych twarzy aktorów reżyser odpowiedział: W filmie tym nie powinni występować aktorzy o znanych twarzach, którzy z czymś widzowi już się kojarzą-a to z grą w komedii, w serialu, reklamie. To było coś naturalnego. Znani aktorzy zagrali role dygnitarzy, ale oni tylko stworzyli kreację nawet nie wcielając się w role.

Sam film w swojej prostocie i przekazie jest genialny. Uderzają słowa wypowiedziane ustami Piotra Fronczewskiego -Zenona Kliszki- Z kontrrewolucją się nie rozmawia-do niej się strzela. Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja.

Film szczególnie polecam!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group