Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 1201
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Filmy o integracji

Piątek, 9 października 2020, 7:07
Autor: red
Krzyżowa: Filmy o integracji
Fot. organizatorzy
"Nie było Europy. Mieliśmy wojnę". 8 filmów Fundacji "Krzyżowa" o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej

Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przygotowała osiem filmów o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej. Mottem do opowieści są słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę", a tłem - Krzyżowa.

W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która w odpowiedzi na tę wojnę proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała

Pokój, który dla wielu pokoleń Europejczyków jest oczywistością, to efekt wielkiego wysiłku ludzi, którzy po tragedii II wojny światowej chcieli chronić przyszłość kolejnych pokoleń. Dziś obserwujemy rzeczywistość z coraz większym niepokojem. Postępująca polaryzacja społeczeństw, zwrot ku nacjonalizmom, radykalne postawy - to coraz częstsze zjawiska, które mogą stanowić zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów Europy. – wyjaśnia dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa" i pomysłodawca projektu. - Dlatego warto zastanowić się, jaką lekcję możemy wyciągnąć z tragicznego doświadczenia XX wieku, tak, aby nie powielać tych samych błędów. I do takiej refleksji zapraszamy poprzez przygotowane przez nas krótkie filmy – dodaje.

Fundacja „Krzyżowa" przygotowała 8 odcinków, które zostały zrealizowane w Krzyżowej z udziałem pracowników Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ich treść nawiązuje do przyczyn i przebiegu II wojny światowej oraz powojennych losów Europy i zachęca do refleksji nad teraźniejszością.

Kolejne filmy będą ukazywały się w cyklu cotygodniowym na stronie i na profilach Fundacji w social mediach. Jako uzupełnienie do nich na stronie Fundacji dostępne będą wywiady z wybitnymi ekspertami. Dr Robert Żurek podkreśla, że do współpracy przy tworzeniu podcastów zaproszono cenionych specjalistów. Wśród nich znaleźli się:
prof. Włodzimierz Borodziej
prof. Andrzej Chwalba
dr Annemarie Franke
dr Łukasz Kamiński
dr Marek Prawda
prof. Krzysztof Ruchniewicz
prof. Anna Wolff-Powęska
Jakub Wygnański

Pierwszy odcinek serii - Spirala przemocy (Nacjonalizm i wojny w XIX wieku) - miał swoją premierę 8 października. Można go obejrzeć na stronie Fundacji, Facebooku oraz na Youtube.com [

].

Projekt został zrealizowany przez Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group