Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Finał „Pracowni Miast” w Starej Kopalni

Czwartek, 24 marca 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Finał „Pracowni Miast” w Starej Kopalni
Fot. użyczone
W czwartek 31 marca w Wałbrzychu odbędzie się finał tegorocznej edycji akcji społecznej „Pracownia Miast”. Gościć na nim będą prezydenci i burmistrzowie ponad 200 polskich miast, a także marszałkowie województw, urbaniści, przedsiębiorcy i przedstawiciele różnych środowisk związanych z tematyką miejską.

Zaplanowane są m.in. wystąpienia Jerzego Owsiaka i Filipa Springera, a także panele dyskusyjne z udziałem m.in. prezydentów największych polskich miast. Gościem specjalnym wydarzenia będzie holenderski urbanista Huub Droogh.

Spotkanie odbędzie się w godz. 12.00-19.30 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Od ponad dwóch lat Gazeta Wyborcza prowadzi akcję społeczną pod hasłem „Pracownia Miast”. Zrodziła się ona z badań jakości życia mieszkańców, przeprowadzonych w 2013 roku w 21 miastach. Od tego momentu „Pracownia miast” przeobraziła się w cykliczne spotkania liderów opinii, naukowców, samorządowców, aktywistów miejskich, biznesmenów, artystów i dziennikarzy, które odbywają się w całej Polsce. Ich wspólny mianownik to poszukiwanie rozwiązań podnoszących jakość życia mieszkańców miast. W tym roku akcja „Pracownia miast” znalazła się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu dla wydawców - INMA Awards w kategorii „Najlepsza kampania PR lub społeczna”.

Wśród tematów tegorocznego finału znajdą się dwa, na które chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę:

- pierwszy dotyczy bardzo aktualnej kwestii zapowiadanych korekt podziału administracyjnego kraju wprowadzonego w wyniku reformy samorządowej w 1999 roku. Tłem dyskusji będzie prezentacja najnowszych badań miast, które w wyniku reformy utraciły status wojewódzki, autorstwa profesora Pawła Swianiewicza i mgr Anny Kurniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim badaniu odnieśli się oni także do sytuacji mniejszych miast, którym w poprzedniej reformie, w roku 1975, nie przyznano statusu stolicy jednego z 49 województw. O komentarz do badań organizatorzy akcji poprosili Jerzego Buzka, premiera rządu, który zreformował samorząd w 1999 roku.

- drugi ważny temat to tolerancja kulturowa. Wydarzenia ostatnich miesięcy w Europie i w Polsce (fala uchodźców, incydenty na tle rasistowskim) uświadamiają nam wszystkim, że miasta to nie tylko przestrzeń do możliwie wygodnego życia, ale przede wszystkim miejsce, do którego każdy człowiek ma prawo. Dlatego podczas tegorocznego finału „Pracowni miast” prezydenci Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska oraz Wałbrzycha opowiedzą o kulisach powstania „Deklaracji współpracy miast na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego” (tzw. deklaracja wrocławska) i zachęcą pozostałych włodarzy polskich miast do jej podpisania. Organizatorzy spotkania chcą pokazać miasta jako miejsca, które - każdy i zwykły obywatel, i władze miasta - może zmieniać. Mieszkańcy i władze miast mogą walczyć z rasizmem i nietolerancją, mogą wspólnie wprowadzać akcje i programy proekologiczne, prozdrowotne, edukacyjne. W tej części swoje wystąpienie będzie miał Jerzy Owsiak.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Huub Droogh - holenderski urbanista, specjalista z dziedziny planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju miast oraz regionów. Wieloletni doradca strategiczny holenderskiego Ministerstwa Gospodarki w zakresie planowania przestrzennego. Autor wizji strukturalnych i planów generalnych zagospodarowania przestrzeni w miastach i związkach gmin holenderskich (m.in. Borsele, Nederlek, Goes, Noord-Bevenland). Od 2013 roku zawodowo związany jest z Polską. Odpowiadał tu m.in. za projekty: „Bydgoszcz Waterproof!" (2013), rewitalizacja Wisły i odtworzenie drogi wodnej E40 Warszawa-Gdańsk (2015). Przygotowywał masterplany dla Piaseczna, Łomianek, Błonia, Kościana, Rawicza, Grodziska Wielkopolskiego i Opalenicy.

Więcej o akcji: Wyborcza.pl/pracowniamiast

Facebook.com/Pracowniamiast

Twitter.com/pracowniamiast

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group