Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Finał "Pracowni Miast" w Wałbrzychu

Czwartek, 31 marca 2016, 15:57
Aktualizacja: Piątek, 1 kwietnia 2016, 10:14
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Finał "Pracowni Miast" w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbywa się finał tegorocznej edycji prowadzonej od przeszło dwóch lat przez Gazetę Wyborczą akcji społecznej „Pracownia Miast”. W spotkaniu udział biorą prezydenci i burmistrzowie reprezentujący ponad 200 miast Polski, a także marszałkowie województw, przedsiębiorcy i urbaniści.

Akcja "Pracownia Miast" została poprzedzona badaniami jakości życia mieszkańców, które były prowadzone w 21 polskich miastach w 2013 roku. Inicjatywa przybrała formę cyklicznych spotkań samorządowców, przedsiębiorców, artystów, dziennikarzy, naukowców i urbanistów. Spotkania odbywają się w całej Polsce a ich celem jest poszukiwanie rozwiązań podnoszących jakość życia mieszkańców miast. W tegorocznej edycji podczas prowadzonych dyskusji szczególną uwagą objęto dwa tematy: zapowiadane korekty podziału administracyjnego kraju wprowadzonego w wyniku reformy samorządowej w 1999 roku i tolerancję kulturową. Warto zaznaczyć, że w tym roku „Pracownia Miast” znalazła się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu dla wydawców - INMA Awards w kategorii „Najlepsza kampania PR lub społeczna”.

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Zygmunt Nowaczyk - wiceprezydent Wałbrzycha i Jerzy Wójcik - zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Następnie rozpoczęła się sesja I - "Miasto - przestrzeń dla wszystkich" - apel twórców i pierwszych sygnatariuszy "Deklaracji wrocławskiej" do prezydentów i burmistrzów polskich miast, w której udział wzięli między innymi: Katarzyna Król - zastępca prezydenta Krakowa, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, Rafał Dutkieiwcz - prezydent Wrocławia i Leszek Frelich - redaktor naczelny Gazety Wyborczej we Wrocławiu. W ramach akcji zaprezentowana została podpisana "Deklaracja wrocławska na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego”. Podczas dyskusji omawiano temat współpracy mieszkańców miast, przedstawicieli samorządu i różnego rodzaju organizacji, temat rewitalizacji, partycypacji obywatelskiej, tożsamości i marki miasta, ekologii, tolerancji i relacji pomiędzy państwem a samorządem. W ramach I sesji odbyło się też wystąpienie Jerzego Owsiaka - prezesa Fundacji WOŚP: "Jak możemy sobie wspólnie pomagać - współpraca mieszkańców, samorządu i organizacji".

Gościem specjalnym tegorocznego finału "Pracowni Miast" jest holenderski urbanista Huub Droogh - specjalista z dziedziny planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju miast oraz regionów. Huub Droogh jest wieloletnim doradcą strategicznym Ministerstwa Gospodarki Holandii w zakresie planowania przestrzennego i autorem wizji strukturalnych i planów generalnych zagospodarowania przestrzeni w miastach i związkach gmin holenderskich. Od roku 2013 jest zawodowo związany z Polską, gdzie prowadził między innymi takie projekty jak „Bydgoszcz Waterproof!", projekt rewitalizacji Wisły i odtworzenie drogi wodnej E40 Warszawa-Gdańsk. Przygotowywał także tak zwane masterplamny dla Piaseczna, Łomianek, Błonia, Kościana, Rawicza, Grodziska Wielkopolskiego i Opalenicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group