Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Football Academy – lider dziecięcej piłki nożnej w Polsce

Środa, 30 stycznia 2013, 13:39
Aktualizacja: 13:42
Autor: MDvR
Kraj: Football Academy – lider dziecięcej piłki nożnej w Polsce
Fot. Football Academy
Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Również w Polsce ma ogromną rzeszę zwolenników. Wśród nich są coraz młodsi, którzy nie tylko chcą kibicować, ale przede wszystkim grać... Jeśli dziecko marzy o tym, by zostać w przyszłości piłkarzem, a rodzic nie wie, co z tym zrobić – podpowiadamy ciekawe rozwiązanie.

Od kilku lat niezwykle dynamicznie rozwija się ogólnopolska sieć elitarnych szkółek piłkarskich dla dzieci. Football Academy, bo o niej mowa, powstała w 2009 roku w Opolu, a dziś ma już 75 oddziałów w całej Polsce i niemal 4000 młodych zawodników, którzy aktywnie trenują futbol. Sieć stale się rozrasta i z pewnością niedługo wyjdzie poza granice naszego kraju. Na czym polega sukces tego przedsięwzięcia?

Futbol dziecięcy:

- Pomysł na przedsięwzięcie Football Academy zrodził się z potrzeby wypełnienia luki na rynku dziecięcej piłki nożnej w Polsce oraz chęci podnoszenia jej poziomu sportowego i organizacyjnego – mówi Radosław Soperczak, prezes fundacji Football Academy Group.

Choć futbol dziecięcy to dziedzina, która u nas rozwija się dość dynamicznie, większość oferowanych możliwości kierowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Tymczasem pierwsze kroki z piłką nożną mogą, a nawet powinny stawiać dzieci już w wieku 4-5 lat i młodsze. Dlaczego?
– Maluchy w tym wieku mają niespożytą energię i ogromną chęć do zabawy. I choć są w ciągłym ruchu, to - właściwie stymulowane - także bardzo szybko się uczą. Odpowiednio przygotowany trening w formie aktywnej zabawy wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, a zajęcia w grupie dodatkowo wspierają jego rozwój społeczny – tłumaczy Radosław Soperczak.

Ponadto, jak twierdzą specjaliści, to także najlepszy wiek, by sprawdzić predyspozycje dziecka i zacząć rozwijać jego potencjalny talent piłkarski.

Najlepsze wzorce:

Szkoły Football Academy korzystają ze sprawdzonych, światowych rozwiązań treningowych oraz organizacyjnych. Bazują na metodach zaczerpniętych z najbardziej prestiżowych szkółek dziecięcych w Anglii, a dodatkowo ze słynnej szkoły Ajaxu Amsterdam.
– Angielski system szkolenia piłkarskiego dzieci jest uznawany za najlepszy na świecie. Podczas jednej z wizyt na Wyspach Brytyjskich, miałem okazję lepiej przyjrzeć się ich rozwiązaniom i doszedłem do wniosku, że w Polsce tamtejsze metody dodatkowo rozbudowane o nasze pomysły, mogłyby okazać się strzałem w dziesiątkę. Nawiązaliśmy więc współpracę z angielskim klubem piłkarskim Bolton Wanderers F.C. i dzięki temu, możliwe było stworzenie nowatorskiego i profesjonalnego programu szkoleniowego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat - wyjaśnia Radosław Soperczak.

Trening przez zabawę = edukacja przez sport:

Podstawowym celem, jaki stawiają sobie pomysłodawcy Football Academy, jest dzielenie się z dziećmi i ich rodzicami pasją do sportu oraz uczenie gry w piłkę nożną każdego, bez względu na umiejętności.
– Trening sportowy bezpośrednio wpływa na rozwój osobowy każdego dziecka, a prowadzony w odpowiedni sposób przynosi ogromne korzyści dla jego sprawności psychomotorycznej. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna już od najmłodszych lat – podkreśla Radosław Soperczak.

Poprzez ćwiczenia i zabawy piłkarskie, dzieci rozwijają swoje zmysły i spostrzegawczość, uczą się koncentracji, podejmowania wyzwań, ale także zdrowej rywalizacji.
– Naszym podopiecznym proponujemy treningi przez zabawę oraz edukację przez sport. Do trenowania podchodzimy z pasją i pomysłowością, bo zadowolenie dzieci jest dla nas najważniejsze. Plany szkoleniowe Football Academy zostały opracowane przez zawodową kadrę trenerską i są dostosowane do wieku oraz zdolności psychomotorycznych małych zawodników. Stawiamy przede wszystkim na zdrowy rozwój najmłodszych, aktywną rekreację oraz wychowanie w duchu zasad fair play na boisku i poza nim – dodaje.

Komfort treningu, czyli dobra atmosfera, jakość i bezpieczeństwo:

Dzieci w wieku 4 lat znacznie różnią się od ośmio- czy dwunastolatków pod względem zachowania, zainteresowań, a przede wszystkim możliwości fizycznych. Dlatego system szkolenia w Football Academy zakłada podział na cztery podgrupy, w których prowadzone są treningi dopasowane do wieku i umiejętności oraz zróżnicowane pod względem metod. Drużyny są małe (do 15-16 osób), a każda ma własnego trenera.
– W młodszych grupach jest więcej zabawy, a w starszych większy nacisk kładziemy na rozwój umiejętności indywidualnych. Bez względu jednak na poziom gry, nie poddajemy małych piłkarzy presji wyników czy rankingów. Zachęcamy do gry w piłkę i odpowiednio wykorzystujemy ich potencjał. Uczymy, że piłka to przede wszystkim sport zespołowy oparty na zasadach fair play, a także świetna zabawa – wyjaśnia Radosław Soperczak.

Aby właściwie kształtować estetykę ruchu dzieci, rozwijać ich motorykę i podnosić umiejętności piłkarskie, konieczny jest także odpowiedni sprzęt sportowy oraz bezpieczna infrastruktura.
- Dobre i ergonomiczne wyposażenie małego gracza to dla nas podstawa. Nie chodzi tylko o piłki i akcesoria treningowe, ale również o odzież i obuwie. Chcemy mieć pewność, że nasi podopieczni trenują bezpiecznie i w najlepszych warunkach, dlatego korzystamy ze sprzętu najwyższej jakości, renomowanych firm oraz wybieramy tylko te obiekty, które spełniają najwyższe standardy – dodaje Radosław Soperczak.

12 lat – co dalej?:

Gdy dzieci osiągają wiek 12 lat, powoli kończy się ich przygoda z Football Academy, ale nie oznacza to jednak końca potencjalnej kariery piłkarskiej.
– Naszym zawodnikom dajemy możliwość dalszego rozwoju w futbolu juniorskim. Współpracujemy z najlepszymi klubami piłkarskimi w Polsce i za granicą, m.in. Lechem Poznań, Wisłą Płock oraz angielskim Bolton Wanderers F.C., które dla młodych zawodników mogą stać się furtką do świata zawodowej piłki w przyszłości – mówi Radosław Soperczak.

Na co dzień partnerzy merytoryczni wspierają Football Academy w organizacji wspólnych imprez sportowych, wyjazdów i obozów dla dzieci.

Szkółka na poziomie:

Choć sieć elitarnych szkółek piłkarskich Football Academy funkcjonuje na polskim rynku dopiero od kilku lat, już stała się rozpoznawalną marką dziecięcą i nadal rośnie w siłę.
– Jest pewnie wiele przyczyn tak dynamicznego rozwoju, ale dla nas najważniejsze z nich to wielka pasja do piłki nożnej i nastawienie na najlepszą jakość – tłumaczy Radosław Soperczak.

W ciągu niespełna czterech lat powstało aż 75 oddziałów Football Academy.
– Jesteśmy obecni niemal w każdym polskim mieście i miasteczku. We wszystkich szkółkach wdrażamy ujednolicone zasady organizacyjne oraz te same metody szkoleniowe. Gwarantuje to naszym klientom (rodzicom) najwyższy standard nauczania, profesjonalizm kadry oraz bezpieczeństwo sportowego rozwoju dzieci – podkreśla.

Football Academy to zatem idealne miejsce, by trenować piłkę nożną z pasją, pod okiem wykwalifikowanych trenerów i według sprawdzonych metod szkoleniowych już od małego. Z pewnością warto zapisać tam swoje dziecko. Może w przyszłości okaże się kolejnym Beckhamem, Ronaldo lub Messim…

www.footballacademy.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group