Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Forum samochodowe w Mechaniku

Wtorek, 16 kwietnia 2013, 11:20
Aktualizacja: 11:21
Autor: red.
Świdnica: Forum samochodowe w Mechaniku
Fot. użyczone
11 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy „Forum zawodowe branży samochodowej” skierowane do szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu.

Forum jest jednym z działań „Programu rozwojowego szkoły” realizowanego w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II” koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych.

W Forum, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uczestniczyli uczniowie ze szkół w Wałbrzychu, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich.

Celem spotkania było:
• podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,
• poszerzenie wiedzy uczniów o lokalnym rynku pracy,
• zwiększenie motywacji uczniów do aktywnego poszukiwania pracy,
• podniesienie umiejętności uczniów w zakresie efektywnego planowania kariery i zarządzania nią, a także poznanie lokalnego rynku pracy – specyfiki działalności firm działających w branży samochodowej:
• nowoczesnych technologii diagnostycznej,
• systemu rekrutacji do firm.

Bardzo ważnym aspektem było nawiązanie współpracy szkoły i pracodawców w celu organizacji dla młodzieży staży i praktyk zawodowych. - Chcieliśmy również pokazać, jakie są potrzeby, możliwości i kierunki rozwoju branży samochodowej w naszym regionie - mówią organizatorzy.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali pracodawcy posiadający swoje firmy na terenie Świdnicy i okolic:
• INTER CARS S.A. we Wrocławiu – firmy o zakresie międzynarodowym, największego polskiego dystrybutora specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, naprawczych i części samochodowych
• VOLVO TRUCK CENTER POLSKA w Pietrzykowicach – autoryzowanego serwisanta samochodów ciężarowych Volvo
• FORPOL AUTO SERWIS w Świdnicy - Stację Kontroli Pojazdów i Obsługi Samochodów, w której nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, praktyki
i staże zawodowe.

- Wychodzimy bowiem z założenia, że najlepszym sposobem nauki i kształtowania umiejętności młodych ludzi jest bezpośredni kontakt z praktyką, z tym, co na co dzień oferują pracodawcy - dodają organizatorzy Forum.

Zaproszeni goście zaprezentowali swoje firmy, zakres ich działalności, kierunki rozwoju. Wskazali na szybki rozwój branży samochodowej w naszym rejonie oraz duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak: diagnosta samochodowy, dystrybutor części i urządzeń samochodowych. Podczas dyskusji panelowej odpowiedzieli na pytania związane z systemem rekrutacji do reprezentowanych przez siebie firm i wymaganymi kwalifikacjami. Wyrazili również chęć współpracy z możliwością realizowania w ich przedsiębiorstwach praktyk zawodowych przez uczniów.

W ramach Forum młodzież zwiedziła specjalistyczne pracownie dydaktyczne otrzymane przez Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy i Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013.

Odbyły się również prezentacje otrzymanych w ramach projektu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych wykorzystywanych w procesie dydaktycznym i diagnostyczno-obsługowym pojazdów, prowadzone przez przedstawiciela firmy INTER CARS oraz nauczycieli ZSM i CKZ w Świdnicy.

Wśród innych działań realizowanych w ramach projektu przez Zespół Szkół Mechanicznych znajdują się:
• zajęcia dydaktyczne rozwijające kompetencje kluczowe,
• zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
• doradztwo zawodowe,
• opieka psychologiczno-pedagogiczna,
• wycieczki zawodoznawcze,
• targi zagraniczne,
• targi pracy,
• kursy kwalifikacyjne („Spawanie metodą MAG”, „Kierowca wózka jezdniowego
bezpieczną wymianą butli gazowej”)

Działania te ukierunkowane są na: zmniejszanie i wyrównywanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu dydaktycznego, rozwój zainteresowań młodzieży oraz na podnoszenie jakości procesu kształcenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group