Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 657
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”

Czwartek, 26 stycznia 2012, 15:56
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2012, 7:50
Autor: red
Świdnica: Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”
Fot. użyczone
Festiwal skierowany do grup teatralnych działających na prowincji. Przegląd prezentuje niezależne ośrodki teatralne, prowadzące aktywną działalność artystyczną i odnoszące sukcesy na arenie ogólnopolskiej

Dzięki takiej formule przeglądu, widzowie mogą poznać cała panoramę różnych zespołów działających z dala od wielkich centrów kultury. Jednak funkcjonowanie teatru na prowincji nie oznacza wady, ale wręcz przeciwnie – zaletę. Tutaj bowiem działalność artystyczna może być prowadzona znacznie bardziej niezależnie, bez presji czasu, czy groźby szybkiej komercjalizacji, a widowiska takich teatrów są bardziej szczere i prawdziwe w opisie rzeczywistości, jak również często zaskakują nowatorstwem.

W tym roku zapraszamy w piątek na spektakl Grzegorza Stawiaka, który prowadzi scenę młodzieżową przy Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu – Teatr Trzeci. Powstają tam spektakle odważne, bezkompromisowe. „Pasja” jest widowiskiem, w którym młodzi ludzie opowiedzą o ich sposobie postrzegania ojczyzny, co jest o tyle ciekawe, że w ramach PET i Alchemii Teatralnej było prezentowane niedawno podobne widowisko „MEJDIN POLAND”, które próbowało się również zmierzyć z zarówno z wielkimi mitami, jak i zwykłymi stereotypami na temat Polski. Tym razem grupa warsztatowa Alchemii teatralnej przygotowana przez Juliusza Chrząstowskiego wystąpi z pokazem „Moja klasa”. To sentymentalna podróż do czasów szkolnych. Któż z nas nie wspomina z uśmiechem zabawnych docinek z okresu pierwszej czy drugiej klasy podstawówki albo dojrzałych refleksji u progu dorosłości? Bohaterowie przenieśli się do szkoły podstawowej, gimnazjum bez krzty dyscypliny oraz dojrzałości, kiedy prawdziwe życie zaczyna przeważać nad zabawą. Monologi zostały oparte o dramat M. Pakuły.

W sobotę zobaczymy Terminus A Quo z Nowej Soli. Jeden z najbardziej lubianych i oczekiwanych teatrów, znany z żywiołowości i dużego ładunku teatralnej energii, ale też starannie wystudiowanych widowisk. „Ziemia jałowa” to monolit, skała, na której widać wyraźne ślady poezji Thomasa Stearnsa Eliota, muzyki Vangelisa oraz wizji plastycznej i przejmującej gry aktorskiej. Obraz między Niebem a Ziemią w chybotliwej równowadze umieścił Edward Gramont w Galerii swoich dokonań jako POETA SCENY. Spektakl może zachwycać i zachwyca, dostarcza potrzebnych treści do głębszych przemyśleń o sensie istnienia człowieka.

Ponadto w każdy dzień odbędą się prezentacje, krótkich filmów dokumentalnych o najciekawszych grupach teatralnych działających na prowincji z bogatych zbiorów Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, wraz z komentarzem Bruno Chojaka.

Dodatkowy elementem wzbogacającym festiwal jest gazetka ścienna, na której „na gorąco” są spisywane wrażenia przez widzów. Każdy dzień festiwalu kończą również dyskusje pomiędzy publicznością a widzami.

[b]IX FORUM TEATRÓW NIEZALEŻNYCH „TRANSFORMACJE”[/b]
3-4.02.2012 - sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43

3.02.2012

Godz.18.00 „Pasja – Simulacrum” Trzeci Teatr - warsztaty teatralne,  Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego
Godz.19.00 ”Młody teatr” w filmie dokumentalnym cz.I - projekcja filmów i wykład B.Chojaka, Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu
Godz.20.00 „Moja klasa”- grupa warsztatowa projektu Alchemia teatralna - ŚOK

4.02.2012

Godz.18.00 ”Młody teatr” w filmie dokumentalnym cz.II - projekcja filmów i wykład B.Chojaka, Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu
Godz.19.30 – „Ziemia jałowa”- Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli

Na wszystkie prezentacje wstęp wolny

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group