Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Fundacja "Krzyżowa" działa

Poniedziałek, 24 lipca 2017, 9:53
Aktualizacja: 13:58
Autor: red
REGION: Fundacja "Krzyżowa" działa
Fot. organizatorzy
Europejski workcamp ewoca w zeszłym roku pomagał w Dzierżoniowie, tym razem pomaga w Niemczech – Schwerte.

W tym roku Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest już po raz trzeci partnerem programu ewoca³. W dniach 18-31 lipca, 8 uczestników z Polski w ramach europejskiego workcampu przebywa w Niemczech w miejscowości Schwerte. Wraz z młodzieżą z Werkstatt Berufskolleg w Unna w Niemczech i z Risorsa Europa w Latinie we Włoszech wspólnie pracują, aby zbudować tradycyjny ogród ziołowy.

ewoca³ to program dla młodzieży z wielu krajów Europy. W jego ramach nawiązano międzynarodowe trójstronne partnerstwa. Dzięki wspólnemu działaniu rządu niemieckiego i licznych instytucji, przez trzy kolejne lata młodzież ma możliwość spotkać się na dwutygodniowych obozach wakacyjnych. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w ramach programu współpracuje z Unna (Niemcy) oraz Latina (Włochy). Relacje ze wspólnych działań umieszczane są na stronie internetowej
(http://ewoca.org/live/category/12-de-it-pl_en/).

W 2016 roku workcamp ewoca³ odbył się w Krzyżowej i był dedykowany tematowi „Wielokulturowości”. Za cel obrano poznanie różnorodność kulturowej i historii Dolnego Śląska oraz kultury żydowskiej w kontekście tego regionu. Jako sedno działań ustalono prace porządkowe i renowacyjne na cmentarzu żydowskim w Dzierżoniowie.

W 2016 roku workcamp ewoca³ w Krzyżowej przyjął nazwę „Razem na rzecz różnorodności”. Do Krzyżowej przyjechała wówczas młodzież z mniejszymi szansami z Włoch, Niemiec oraz Polski, która od 11 do 24 lipca 2016 roku zajmowała się historią Krzyżowej, wielokulturowości Dolnego Śląska i zamieszkującymi te tereny w przeszłości protestantami, Żydami i katolikami. Praktycznym aspektem projektu, którego celem było zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, było sprzątanie i odnowienie cmentarza
żydowskiego w Dzierżoniowie, które niegdyś zamieszkane było przez bardzo liczną społeczność żydowską. Dzięki pomocy Rady Miejskiej Dzierżoniowa i Rafael Blau (szefa Fundacji Beteinu Chaj 2004) uczestnikom projektu udało się oczyścić cały cmentarz oraz zabezpieczyć i częściowo zrekonstruować nagrobki (macewy). W trakcie projektu powstała również tablica pamiątkowa, która została zawieszona przed wejściem na teren cmentarza.

Tegoroczna edycja projektu skupia się na zrównoważonym rozwoju. Uczestnicy z trzech Państwa wspólnie postarają się zbudować tradycyjny ogród ziołowy, a efekty ich pracy będą Państwo mogli na bieżąco obserwować na stronie projektu http://ewoca.org/live oraz na stronie Fundacji „Krzyżowa”: www.krzyzowa.org.pl .

Obóz jest współfinansowany przez ewoca³ (IBB Dortmund) i Erasmus +

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group