Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Gadżety to też pomoce naukowe – uczniowie Mechanika i ich doroczny festiwal

Środa, 23 marca 2011, 5:56
Aktualizacja: 6:40
Autor: KO
Świdnica: Gadżety to też pomoce naukowe – uczniowie Mechanika i ich doroczny festiwal
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Globus, który jakby lewituje, zdalnie sterowany samolot – choć wygląda, że to zabawki, wcale tak nie jest. Za pomocą gadżetów można badać prawa fizyki! Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, którzy już po raz ósmy wzięli udział w Festiwalu Nauki.

Festiwal ten to odpowiedź na Dzień Wagarowicza. I właśnie tego dnia uczniowie Mechanika mogli wziąć udział w wielu wykładach i prezentacjach. Zaczęło się od prelekcji „Nauka jako fascynująca przygoda” - było trochę o UFO i o niekonwencjonalnych wynalazkach.

Młodzież posłuchała o polityce energetycznej naszego kraju, o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, o programowaniu maszyn i o lasach Gór Stołowych. Był też wykład na temat tajemnic II wojny światowej.

- Ludność miejscowa nie miała pojęcia, co tam się dzieje - mówiła o ogromnych sztolniach wydrążonych w Górach Sowich przez nazistów w ramach projektu Riese Katarzyna Matuła z Centrum Europejskiego przy Zamku Książ. Przy Książu powstał obóz pracy, AL Fürstenstein. - Warunki sanitarne były tu bardzo złe, ale dobrze żywiono - opowiadała Katarzyna Matuła. - Niemcom zależało na tym, żeby więźniowie mieli siłę i mogli dobrze pracować.

Prócz wykładów i prezentacji były tez warsztaty z szybkiego czytania oraz pokaz diagnostyki elektroniki samochodowej. Uczniowie brali udział w zajęciach z różnym zaangażowaniem.

Co wam się najbardziej podobało – zapytaliśmy młodzież. - Wykład o przyrodzie w Górach Stołowych - odpowiedziała Monika Świrska z I klasy technikum informatycznego. - Przerwa - odparł jej kolega Konrad.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group