Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 624
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Gdy jest gorąco, krwiodawców ubywa

Czwartek, 15 lipca 2010, 14:53
Aktualizacja: Niedziela, 18 lipca 2010, 20:43
Autor: Daga
Jaworzyna Śląska: Gdy jest gorąco, krwiodawców ubywa
Fot. Daga
Mówi się, że krew jest źródłem życia. Jest jej jednak bardzo mało, tak samo jak mało jest ludzi chcących oddać ją by pomóc innym. Wczoraj Samorządowy Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej zmienił się w centrum krwiodawstwa. Od godziny 9.00 do 13.30 wszyscy chętni mogli oddać swoją krew.

Chętnych było niewielu. Na miasto liczące około 5 tys. mieszkańców tylko 22 osoby postanowiły wspomóc Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Właśnie to centrum, co jakiś czas organizuje w różnych miejscowościach akcję oddawania krwi.

Z osób, które wczoraj postanowiły przyczynić się do ratowania ludzkiego życia, większość to ludzie, którzy już nieraz oddawali krew. Nie zabrakło jednak amatorów, którzy po raz pierwszy tak pomogli chorym i poszkodowanym w wypadkach.

- Ja przyszłam dziś pierwszy raz. Chciałam pomóc innym- mówi pani Katarzyna, jedna z osób uczestniczących w akcji.

Krwi jednak nadal brakuje. Przedwczoraj w Bielawie również jej mieszkańcy oddawali krew. Nie były to jednak tłumy, bo w godzinach, kiedy lekarze i pielęgniarki czekały na „tłumy”, pojawiły się tylko 3 osoby, z czego jedna z nich pierwszy raz była dawcą. By oddać krew trzeba jedynie być zdrowym i ważyć przynajmniej 50 kg. Skąd, więc tak niski procent chętnych do pomocy?

- Mała frekwencja na tego typu akcjach, może obecnie wynikać z tego, że wszyscy są na urlopach. Poza tym jest teraz bardzo gorąco, oddania prawie pół litra krwi osłabia organizm, a przy takiej pogodzie jeszcze bardziej – mówi doktor Adam Jawny z Wałbrzycha. – Oczekiwaliśmy, że dziś odwiedzi nas około 40 osób, zazwyczaj tak było. W tym roku jest jednak tragedia.

Doktor Adam Jawny zaprasza wszystkich chętnych do pomocy również do Wałbrzyskiego Ośrodka Medycyny Pracy na Chrobrego 36 oraz do świdnickiej przychodni przy Konopnickiej 4.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group