Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 994
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice/Wrocław: Gimnazjaliści bawili się ciekłym azotem i walczyli z próżnią

Sobota, 26 marca 2011, 6:47
Aktualizacja: 16:03
Autor: red.
Świebodzice/Wrocław: Gimnazjaliści bawili się ciekłym azotem i walczyli z próżnią
Fot. użyczone
Młodzież z Gimnazjum Publicznego nr 2 ze Świebodzic oraz z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy odwiedziła dolnośląskie uczelnie wyższe. Gimnazjaliści mogli poczuć się jak studenci wykonując ciekawe doświadczenia.

Młodzi ludzie uczelnie odwiedzili wczoraj w ramach projektu „Dolnośląska Szkoła Liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Warsztaty dla nich poprowadzili pracownicy naukowi wrocławskich uczelni.

W Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego młodzież zobaczyła tajemniczy i nieodgadniony dotąd wszechświat.  

- Lustro sferyczne pozwoliło dosięgnąć gwiazd, a wiedza o znakach zodiaku poszerzyła się o trzynasty znak: Wężownik - opowiadają nauczycielki Agnieszka Dobosz i Bożena Wardawy. - Magiczny świat fizyki okazał się niezwykle fascynujący. Walka z próżnią, badanie sił przyczepności, czyli ilu trzeba osób do rozerwania zetkniętych ze sobą tak zwanych półkul meklemburskich, doświadczenia z ciekłym azotem pod nadzorem naukowców z Instytutu Fizyki na Politechnice Wrocławskiej, wywołały wiele emocji i śmiechu.

Zajęcia pod hasłem „Chemiczne wariacje” z naukowcami z Instytutu Chemii UW to z kolei niecodzienne i efektowne doświadczenia w laboratorium.

Czego dowiedzieli się młodzi ludzie? - Czy ogień może być zielony lub fioletowy, jak wyhodować chemiczny ogródek oraz jakie ukryte znaki można dostrzec, używając promieniowania ultrafioletowego - mówią Agnieszka Dobosz i Bożena Wardawy. - Kontakt z nauką wyższego szczebla zachęcił młodzież do zdobywania wiedzy, a przedmioty ścisłe jak fizyka i chemia okazały się interesujące i nie takie straszne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group