Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 886
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: Gimnazjum w Witoszowie Dolnym na patrona

Środa, 4 czerwca 2014, 9:51
Aktualizacja: 9:58
Autor: red.
Witoszów Dolny: Gimnazjum w Witoszowie Dolnym na patrona
Fot. użyczone
Gimnazjum w Witoszowie Dolnym dołączyło do rodziny gminnych placówek oświatowych, które mają swojego patrona. 2 czerwca na sali gimnastycznej w Witoszowie Dolnym odbyła się uroczystość nadania imienia Książąt Świdnickich oraz przekazanie sztandaru.

28 listopada 2013 r. został złożony wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Witoszowie Dolnym o nadanie gimnazjum imienia Książąt Świdnickich, a w dniu 31 stycznia 2014 r. złożony został wniosek o nadanie prawa posiadania sztandaru. Na lekcjach wychowawczych, po zapoznaniu z wszystkimi proponowanymi patronami, drogą głosowania uczniowie wybrali imię „Książąt Świdnickich”. Wybór ogółu uczniów Gimnazjum w Witoszowie Dolnym został oficjalnie zatwierdzony przez podjęcie stosowanych – wspomina procedurę wyboru patrona dyrektor Piotr Dubiel.

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym to placówka, do której uczęszcza około 200 uczniów. W naszej szkole jest 9 oddziałów, po trzy klasy pierwsze, drugie i trzecie. Korzystamy z pięknej, nowoczesnej gminnej hali sportowej, odnowionej i wyremontowanej szkoły, we wszystkich klasach posiadamy rzutniki multimedialne, albo tablice interaktywne. Przy hali funkcjonuje gabinet stomatologiczny, w szkole gabinet pielęgniarki, działają stołówka szkolna i świetlica szkolna. W planach władz gminy jest wybudowanie przy naszym kompleksie edukacyjnym basenu pływackiego. Jak widzimy tworzone są idealne warunki infrastruktury do edukacji i zdrowego rozwoju naszych dzieci i młodzieży. Te odważne, ambitne plany i działania pani wójt oraz Rady Gminy będą miały istotne znaczenie dla rozwoju edukacyjnego i zdrowotnego mieszkańców naszej gminy.
Posiadając tak dobre warunki infrastruktury edukacyjnej oraz stabilną i mądrą politykę gminy wobec oświaty my nauczyciele staramy się zrobić wszystko by swoją pracą stworzyć jak najlepsze warunki merytoryczne do nauczania naszych uczniów. Efekty naszych wspólnych działań – pani wójt, Rady Gminy, nauczycieli, rodziców i uczniów są bardzo dobre, co dobitnie pokazuje chociażby Wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej, czyli wskaźnik rzeczywistego przyrostu wiedzy, którą uczniowie nabywają w trzyletnim cyklu nauczania w naszym gimnazjum i który upoważnia nas do szczycenia się tytułem „Szkoły Sukcesu”. Nasze wyniki z egzaminu gimnazjalnego już od wielu lat przewyższają średnie wyniki gminy, powiatu, województwa i kraju. Do najważniejszych osiągnięć uczniów naszej szkoły w ostatnich latach należą:

- w 2014 – zdobycie przez naszą uczennicę tytułu Finalistki na szczeblu centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzna Polszczyzna,
- w latach 2010-2014 – zwyciężyliśmy i mieliśmy laureatów Powiatowego Konkursu Matematycznego w tym na cztery możliwe dwukrotnie uzyskaliśmy tytuł „Najlepszej szkoły w powiecie”,
- w roku szkolnym 2012/2013 zdobyliśmy drugie miejsce na szczeblu centralnym w Ogólnopolskim Konkursie „Bądźmy aktywni razem”,
- w latach 2012, 2013 i 2014 zdobywaliśmy wyróżnienia i tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”,
- byliśmy też uczestnikami finału na poziomie wojewódzkim konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista w latach szkolnych 2012/2013 z matematyki i fizyki, w latach szkolnych 2013/2014 z biologii i chemii,
- w 2013 roku nasza uczennica uzyskała wyróżnienie, a w 2014 (to informacja z ostatniej chwili) drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie plastyczno-literackim „Polak to brzmi dumnie”.

To nie wszystkie osiągnięcia naszych uczniów z ostatnich kilku lat, jest ich znacznie więcej. Już one świadczyć mogą dobitnie, że nawet gminna szkoła może konkurować z szkołami wielkimi i to z sukcesem, gdy stworzy się optymalne warunki rozwoju uczniom.
I za te optymalne warunki chcieliśmy przedstawicielom naszych władz gminy podziękować: pani wójt Teresie Mazurek oraz pani przewodniczącej Rady Gminy Świdnica Reginie Adamskiej. Chcieliśmy również gorąco podziękować przedstawicielom nadzoru pedagogicznego pani wicekurator Dorocie Leśniewskiej. Dzięki mądrym i wyważonym działaniom naszego kuratorium udało nam się zrealizować pozytywnie niejedną reformę czy zmianę w prawie oświatowym. Dla nas gminnych szkół jest bardzo ważne, że kuratorium jest instytucją która nie tylko kontroluje, ale do której można się zwrócić z problemem i pytaniem w tych trudnych i dynamicznie zmieniających się czasach – podkreślał Piotr Dubiel dyrektor Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym.

Proponowane imię oraz prawo posiadania sztandaru w pełni odzwierciedla gotowość do podejmowania przez Gimnazjum w Witoszowie Dolnym nowych wyzwań wychowawczych i edukacyjnych w realizowaniu i wdrażaniu w życie idei kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich swoich wychowanków – potwierdza wójt gminy Teresa Mazurek.

Uroczystość na hali sportowej zgromadziła licznie przybyłych gości: przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, władze powiatowe, gminne, a także szefów instytucji współpracujących z gimnazjum w Witoszowie Dolnym oraz sponsorów.
Jednym z punktów programu było przekazanie aktu nadania imienia oraz poświęcenie sztandaru, którego dokonał ks. dr hab. Jarosław Lipniak – proboszcz miejsca. Sztandar z rąk wójta gminy został przekazany do dyrektora szkoły, a następnie do uczniów szkoły. Uroczyste ślubowanie złożyli przedstawiciele wszystkich klas. Gimnazjum oprócz nazwy i prawa posiadania sztandaru może poszczycić się również hymnem szkoły. Autorem tekstu jest Władysława Łabus, muzyka Lidia Bakalarczyk, a aranżację przygotował Dariusz Jaros.
Dla zaproszonych gości młodzież miała niespodziankę. Swój talent aktorski uczniowie klas I, II i III gimnazjum w Witoszowie Dolnym zaprezentowali w spektaklu Bolko.

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym dołącza do rodziny gminnych placówek oświatowych, tych gimnazjalnych które mają już swojego patrona. Wybór imienia była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale jednocześnie radością. Bowiem wybór imienia Książąt Świdnickich daje gwarancje, ze uczniowie tego gimnazjum będą wracali do naszej pięknej historii. I tego Wam moi kochani życzę. Już nic w tej szkole nie będzie takie samo, ponieważ przy każdej Waszej uroczystości szkolnej będzie obecny już sztandar, który będzie Wam przypominał o Waszym patronie. Niech się dzieje dużo dobrego. Z tego gimnazjum wszyscy jesteśmy dumni, jak z pozostałych również. Zawsze powtarzam, że jestem dumna z naszej oświaty, a oświata to moje oczko w głowie. Gratuluje tej uroczystości, cieszę się, że wszystkie nasze gimnazja mają swojego patrona – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy.

Gratulacje z okazji nadania imienia Książąt Świdnickich składali także zaproszeni goście.
Dzisiejszy dzień to wielkie święto dla szkoły, dla gminy, ale jest to święto dla całej oświaty dolnośląskiej. Dzień nadania imienia i otrzymania sztandaru powoduje, że znajdujemy się jakby w innej szkole, w innej jakby rzeczywistości. Dzisiejszy dzień jest doskonała okazją ku temu aby pogratulować na ręce dyrektora osiągnięć, podziękować nauczycielom za pracę i uczniom, że wpisujecie się w to co szkoła Wam przygotowuje. Dziękuję panu dyrektorowi, że dostrzega Pan udział pracowników nadzoru w osiągnięciach szkoły.(…) Jest to Patron z wielu względów wyśmienity, który będzie skłaniała aby w tak pięknej, nowoczesnej szkole, dobrze wyposażonej, nastawionej na przyszłość aby nie zapominać o przeszłości, poznawać historię poczynając od tego rejonu swojego najbliższego i to poznawać historię poprzez życiorysy konkretnych ludzi. Po drugie jest to patron zbiorowy, co tez stwarza wielkie bogactwo do czerpania wzorów i do czerpania wciąż nowych pomysłów na przedsięwzięcia wychowawcze w szkole – mówiła Danuta Leśniewska dolnośląski wicekurator oświaty.

W imieniu parlamentarzystów ziemi wałbrzyskiej jest dla nas ogromnym zaszczytem uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Szkoła świetna, wyniki doskonałe, młodzież jak z obrazka - czyli tylko się cieszyć. Otrzymaliście pięknego patrona. Książęta Świdniccy w sposób doskonały wzmacniali ziemię świdnicką i my również tego Wam życzymy. Swoim kształceniem, swoją wiedzą i pracą na tym terenie wzmacniajcie ziemię świdnicką. Życzymy dużo pomyślności, jak również bezpiecznych wakacji i sympatycznego powrotu do szkoły – mówiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka poseł na Sejm RP wspólnie z Wiesławem Kilianem Senatorem RP.

Uroczystości zakończyły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, upamiętniającej nadanie 02.06.2014 r. imienia Książąt Świdnickich Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Kamień na tablicę ufundował pan Janusz Kaźmierczak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group