Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Roztoka: Gmina Dobromierz wspiera ochronę zabytków

Wtorek, 30 września 2014, 14:08
Aktualizacja: 14:09
Autor: red.
Roztoka: Gmina Dobromierz wspiera ochronę zabytków
Fot. UG Dobromierz
Dobiegły już końca prace związane z konserwacją techniczną ołtarza w kościele parafialnym w Roztoce. Był to pierwszy etap całości przedsięwzięcia, który oprócz zakończonych prac obejmuje również konserwację estetyczną, przewidzianą na rok 2015.

W wyniku starań Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce do Gminy Dobromierz został złożony wniosek o przyznanie dotacji z przeznaczeniem na remont ołtarza neogotyckiego znajdującego się w kościele parafialnym, który rozpatrzono pozytywnie. W wyniku postępowania, po rozliczeniu częściowym, obejmującym konserwację techniczną, Gmina Dobromierz przekazała Parafii dotację w wysokości 20 tys. zł, która stanowi prawie 50% kosztów I etapu.

Główne założenia całości prac nad ołtarzem, które powinny zostać sfinalizowane w przyszłym roku to przeprowadzenie skutecznej dezynsekcji konstrukcji belkowania i zaatakowanych przez drewnojady pozostałych elementów drewnianych oraz przywrócenie oryginalnej kolorystyki ołtarza. Zaplanowane prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym prowadzone są w ścisłym związku z zaplanowanymi badaniami pozostałych elementów wystroju prezbiterium oraz nawy, w szczególności polichromii autorstwa Karla Christiana Andrae.

Przypominamy, że wolnostojący ołtarz główny, trójosiowy został przywieziony do kościoła parafialnego w Roztoce w latach 50-tych. Czas jego powstania oszacowano na 2 połowę XIX w. Posiada on mensę skrzyniową, nastawę z wysokim cokołem zdobionym, w tej części tabernakulum i tronem ołtarzowym z wnęką zamkniętą do góry trójliściem i trójkątnym daszkiem zdobionym kwiatonami, a po bokach pinaklami. W części centralnej ołtarza widoczna jest otwarta na przestrzał wnęka zamknięta od góry ostrołukowo i zwieńczona wysokim trójkątnym daszkiem, którego boki zdobią kwiatony, a po bokach pinakle. Wewnątrz znajduje się pełnoplastyczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a w osiach bocznych niższe wnęki powtarzające formę środkowej, wewnątrz rzeźby: po lewej św. Piotra, po prawej św. Pawła. Ołtarz bejcowany jest na ciemny brąz. Posiada misternie złocony ornament i polichromowane rzeźby.

Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich przez gminę, udało się objąć wsparciem ten najważniejszy obiekt architektury sakralnej w Roztoce.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group