Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Gmina pomaga ratować zabytki

Czwartek, 24 marca 2016, 7:18
Aktualizacja: 18:11
Autor: opr.red.
Świdnica: Gmina pomaga ratować zabytki
Fot. www.gmina.swidnica.pl
105 tys. zł dotacji na renowację zabytków architektury sakralnej, znajdującej się na terenie gminy Świdnica przekazali na dzisiejszej sesji gminni radni. Finansowe wsparcie, udzielane z budżetu gminy w 2016 roku trafi do 5 parafii rzymskokatolickich.

W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych architektonicznych perełek, każdego roku z budżetu gminy przeznaczamy znaczną pulę pieniędzy na ten cel. Dzięki stałemu i systematycznemu wspieraniu prac przy obiektach zabytkowych, możemy już dziś cieszyć się efektami wykonanych renowacji w wielu kościołach na terenie naszej gminy. Naszym obowiązkiem jest dbałość o wspólne dziedzictwo kulturowe, którego częścią są także obiekty sakralne – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy. Wspieramy tym samym działania podejmowane przez właścicieli lub zarządców. Bez pomocy gminy wiele wartościowych budynków i detali architektonicznych mogłoby ulec bezpowrotnemu zniszczeniu.

W tym roku ze wsparcia samorządu skorzystają kościoły w: Bojanicach (17.207,37 tys. zł. na uzupełnienie tynków wewnętrznych i malowanie ścian wewnętrznych), Boleścinie - (40 tys. zł. na rewaloryzację elewacji kościoła), Modliszowie (7.983 tys. zł na konserwację ambony), a także w Mokrzeszowie (14.809,63 tys. zł na remont elewacji kościoła) i w Witoszowie Dolnym ( 25 tys. na remont dachu). W każdym przypadku decyzję o dofinansowaniu podejmowała Rada Gminy Świdnica, opierając się o obowiązujące przepisy prawne. W roku ubiegłym na renowację zabytków z budżetu gminy zostało przeznaczonych 80 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group