Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 591
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świebodzice występuje z WZWiK

Wiadomości: Świebodzice
Środa, 23 grudnia 2015, 10:50
Aktualizacja: 22:34
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Świebodzice nie będą członkiem Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 21 grudnia Rada jednogłośnie podjęła uchwałę o wystąpieniu ze Związku. Krok taki podyktowany jest faktem, iż Związek nie realizuje na terenie Gminy Świebodzice obligatoryjnego zadania, jakim jest dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków dla wszystkich odbiorców (Związek częściowo odbiera ścieki i dostarcza wodę, natomiast głównym dostawcą wody dla miasta jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Świebodzicach).

WZWiK nie ma możliwości technicznych, by móc te obowiązki realizować (nie posiada chociażby pełnej instalacji wodociągowej na terenie gminy), nie ma więc uzasadnienia, by gmina nadal w Związku pozostawała.

Mimo wielu rozwiązań, jakie Zarządowi WZWiK proponował burmistrz Bogdan Kożuchowicz, żadne z nich nie zostało zaakceptowane, również w kontekście zmian Statutu Związku. Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazując, że należy rozważyć dalsze uczestnictwo gminy w Związku, który nie jest w stanie realizować zadań do jakich został powołany na terenie Gminy Świebodzice. Stanowisko takie jest w całości zbieżne ze stanowiskiem, jakie wypracowała komisja doraźna Rady Miejskiej ds. oceny członkostwa i zasadności wystąpienia Gminy Świebodzice z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

Z uwagi na charakter zadania, jakim jest dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, niezbędnym jest zaprzestanie uczestniczenia w Związku w celu zapewnienia nieprzerwanego wykonywania obligatoryjnego zadania Gminy Świebodzice zapewniającego bezpieczeństwo życia i zdrowia mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~wojtek 51 24-12-2015 10:29
Ciekawe czy mieszkańcy to odczują płacąc obecnie za wodę i ścieki najdrożej w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group