Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1007
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Gmina Żukowo nowym miastem partnerskim

Niedziela, 30 marca 2014, 7:21
Aktualizacja: 7:43
Autor: red.
Gmina Świdnica: Gmina Żukowo nowym miastem partnerskim
Fot. UG Świdnica
Podczas LV Sesji Rady Gminy, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Żukowo w woj. pomorskim. Żukowo będzie pierwszą polską partnerską gminą. Obecnie gmina Świdnica współpracuje z Lampertheim (Niemcy) oraz Maldegem (Belgia).

Celem współpracy jest tworzenie i umacnianie działań na rzecz rozwoju edukacji, szkolnictwa i sportu poprzez realizowanie wymiany młodzieży i wymiany przedstawicieli poszczególnych grup społecznych, upowszechniania kultury i tradycji, propagowania i promocji rozwoju turystyki, a także rozwoju obszarów wiejskich.

Gmina Żukowo to gmina miejsko-wiejska w woj. pomorskim, w powicie kartuskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej i obejmuje część terenu występującego pod nazwa Pojezierza Kaszubskiego. Gmina na powierzchni 164 km2 liczy ponad 31 tys. mieszkańców, w jej skład wchodzi miasto Żukowo i 21 sołectw. Odległość z Żukowa do Gdańska wynosi 17 km. Żukowo od 2001 roku prowadzi zagraniczną współpracę z miastami Markt Wendelstein (Niemcy) oraz Saint-Junien (Francja). Na terenie gminy prowadzi działalność ponad 2638 firm. Są to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, a wśród nich:

FIRMA WEGA – projektowanie, produkcja, serwis i wynajem odzieży roboczej i ochronnej - zakłady produkcyjne mieszczące się na terenie Żukowa, Gdyni, Czarnej Wody oraz Starogardu Gdańskiego.
Firma Interplastic zajmuje się produkcją sprzętu sportowego z tworzyw termoplastycznych i chemoutwardzalnych, metali oraz drewna.
Firma Nata w Borkowie - producent wody mineralnej i napojów owocowych.
MARCOPOL - firma jest wiodącym producentem śrub i wkrętów oraz dystrybutorem elementów złącznych w Polsce.
UNILEVER POLSKA S.A.- Algida - produkcja lodów – kapitał międzynarodowy m.in. holenderski i brytyjski

- Mając na uwadze aktywizację gmin, wykorzystanie ich potencjału oraz partnerstwo powiatu świdnickiego z powiatem kartuskim, w którym znajduje się gmina Żukowo liczę na owocną współpracę – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek podczas LV sesji. Oficjalne podpisanie umowy partnerskiej w gminie Żukowo planowane jest w II połowie maja br. Rewizyta i podpisanie umowy w gminie Świdnica odbędzie się podczas dorocznego święta plonów, które w tym roku odbędzie się 31 sierpnia w Krzyżowej.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group