Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 673
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Gminna piekarnia NGO

Piątek, 10 kwietnia 2015, 9:21
Aktualizacja: 11:24
Autor: red.
Świdnica: Gminna piekarnia NGO
Fot. UG Świdnica
Pierwsza „gminna piekarnia” prowadzona przez Stowarzyszenie „Sztafeta pokoleń” z Grodziszcza oficjalnie zaingurowała swoją działalność. 9 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby stowarzyszenia, w ramach projektu „Grodziszcze lipna wioska pachnąca chlebem”. Przez najbliższe 5 lat zaplanowane jest przygotowanie 750 szt. bochenków chleba wieloziarnistego oraz 100 litrów soku z lipy.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń” swoją oficjalną działalność rozpoczęło ponad 3 lata temu, choć wcześniej działali jako nieformalna grupa młodzieży. Swoją nazwę zawdzięczają pierwszemu projektowi pn. SZTAFETA POKOLEŃ, który miał na celu pomoc w okresie zimowym osobom starszym. Kolejne miesiące i lata to czas realizacji wielu akcji i projektów. Ich ostatnim pomysłem było wykorzystanie wiedzy i doświadczenia gospodyń oraz mieszkańców swojej miejscowości. Tak powstał projekt pn. „Grodziszcze-lipna wioska pachnąca chlebem”, na który zdobyli dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w kwocie blisko 43 tys. zł. Przez pięć lat będą piec chleb i przygotowywać sok z lipy, prowadzić szkolenia z wytwarzania produktów lokalnych.

Idea pomysłu od ziarenka do bochenka dzisiaj ma swój finał. Każdy proces wymaga współdziałania wielu osób i instytucji. Doskonale to widać przy produkcji chleba. Trzeba pracy rolnika i jego troski o uprawę ziemi, zbiory zboża, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Aby powstał chleb potrzebna jest dobra mąka, składniki no i sprawna ręka dobrej gospodyni, która potrafi to dobrze połączyć aby powstał smaczny i dobry chleb. W tym miejscu w imieniu swoim, całego Stowarzyszenia i Klubu Starszaka składamy podziękowania władzom Urzęd Marszałkowskiego za dostrzeżenie naszego małego ziarenka, jakim był projekt pod nazwą „Grodziszcze - Lipna Wiosna Pachnąca Chlebem”. Lokalnej Grupie Działania za wsparcie merytoryczne przy projekcie. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do naszej pani wójt, za udzielone wsparcie i pomoc, która pomimo wielu problemów i zadań zawsze znajduje czas na spotkania i motywuje do działania. Tak jak wcześniej wspomniałam widać w tym sprawną rękę dobrej gospodyni. Dziękujemy na ręce przewodniczącej Rady Gminy Świdnica pani Reginie Adamskiej, że w budżecie gminy znajdują się fundusze dla stowarzyszeń, co jest niezmiernie już na etapie tworzenia projektów – mówiła Justyna Sara-Hryncyszyn, prezes stowarzyszenia.

W sąsiadujących do świetlicy pomieszczeniach powstała sala wyposażone w zestaw mebli kuchennych, stoły, krzesła, sprzęt AGD, które ułatwią przeprowadzenie warsztatów "Ale lipa" i "Chlebowy zawrót głowy". Maksymalnie w takim spotkaniu może wziąć udział 15 uczestników. Już mamy liczne zapytania ze strony szkół gminnych i stowarzyszeń, co do możliwości zorganizowania warsztatów z pieczenia chleba – mówią członkowie stowarzyszenia.

Całość projektu na które władze stowarzyszenia zdobyły fundusze opiewa na kwotę 53,7 tys. zł., w tym dofinansowanie (w ramach działania 413 – Wdrażanie lokalnych strategii działania) z PROW na lata 2007-2013 wyniesie 42,9 ty. zł.

Patrząc jak kilka miesięcy temu wyglądały pomieszczenia jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy i efektów. Chleb to jeden z niewielu produktów naszego żywienia, który nigdy się nie nudzi. Życzę, aby to miejsce służyło integracji mieszkańców, kolejnych pokoleń, a przede wszystkim aby tutaj powstawały różnorodne gatunki chleba. Gratuluję Wam pomysłu i ogromnej determinacji w działaniu, które dzisiaj możemy wspólnie podziwiać – mówiła wójt gminy podczas uroczystego otwarcia wyremontowanej siedziby stowarzyszenia.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group