Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 681
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: Gminne święto plonów w Burkatowie

Piątek, 24 sierpnia 2012, 13:18
Aktualizacja: 13:19
Autor: red.
Burkatów: Gminne święto plonów w Burkatowie
Fot. plakat
Początek września to czas dziękczynienia za zebrane plony Ziemi. W atmosferze radości i wdzięczności mieszkańcy gminy Świdnica będą mieli okazję do poczucia dumy z efektów własnej pracy. 2 września br. sołectwo Burkatów będzie gospodarzem dorocznego święta plonów w gminie Świdnica.

To najważniejsze wydarzenie kulturalne gminy. Po 2 latach organizacji dożynek w Krzyżowej, wracamy do gminnej tradycji przygotowań tego święta w siedzibie sołectwa – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Dożynki gminne to z pewnością najbardziej rozśpiewana i najbarwniejsza uroczystość organizowana corocznie w gminie Świdnica. W ich organizację angażują się pracownicy Urzędu Gminy, GOKSiR-u, jednostek pomocniczych, Ochotnicze Straże Pożarne, mieszkańcy sołectwa, osoby prywatne. Ogrom pracy włożony w przygotowanie Święta Plonów zwraca się jednak stukrotnie, w radosnych uśmiechach i szczęśliwych spojrzeniach rolników, których całoroczny trud zostaje u schyłku lata dostrzeżony i doceniony - dodaje Teresa Mazurek.

Dożynki to święto rolników, stąd też uroczystą mszą św. polową o godz. 13.00 dziękować będziemy za zebrane plony, a następnie korowodem zaprezentujemy piękne wieńce dożynkowe. W wielu przypadkach to prawdziwe dzieła sztuki ludowej, które można podziwiać jedynie podczas dożynek. Tylko w ubiegłym roku było ich aż 25. Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – wyznaje wójt gminy.

Ale to nie jedyne atrakcje jakie mamy przygotowane dla naszych gości. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców.

Dożynki to również barwna impreza plenerowa dla całej rodziny. Obrzęd dożynkowy i misterium chleba, staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, liczne konkursy z cennymi nagrodami RTV-AGD, Finał Turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na Wsi", występ Zespołu ROMA – to jedne z wielu atrakcji dla rodzin i gości, którzy zdecydują się spędzić pierwszą niedzielę września w Burkatowie.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będą konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan. Zebrani będą mogli podziwiać wystawę sprzętu rolniczego. Serdecznie zapraszamy, niedziela 2 września 2012 r. o g. 13.00.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group